تهدید تولید لبنیات با قاچاق دام مولد

جزییات صادرات محصولات لبنی اعلام شد

سازمان دامپزشکی کشور جزئیات شرایط صادرات محصولات مرتبط با این سازمان شامل انواع محصولات لبنی، پروئینی، فرآورده های خام دامی و همچنین دام زنده را اعلام کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین، با توجه به موضوعات مطرح شده در جلسه شورای مدیران کل دامپزشکی استان‌های کشور مقرر شد که صادرات محصولات مرتبط  با سازمان دامپزشکی کشور از واحدهای مجاز دارای پروانه بهداشتی به چهار شکل انجام شود.

بر این اساس صادرات به مقصد کشورهای عضو اتحادیه اروپا به طور صرف باید برای واحدهای دارای کد «ای سی» (EC) با رعایت قوانین ملی و مصوبات شورای اتحادیه اروپا گواهی بهداشتی دامپزشکی صادر شود.

بررسی‌های نشان می‌دهد از سال ۱۳۷۶ تاکنون بیش از ۴۳ محصول صادراتی ایران از جمله دوغ، ماست کم چرب و کنسرو ماهی موفق به دریافت گواهی نامه ای سی شده اند؛ این بدان معناست که کیفیت این محصولات با استانداردهای اروپایی مطابقت دارد.

بر اساس تصمیم سازمان دامپزشکی در حوزه صادرات به مقصد کشور‌های عضو اتحادیه اوراسیا نیز لازم است که صادرات به طور صرف به واحدهایی که فهرست آنها در وب سایت کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی منتشر شده، گواهی بهداشتی دامپزشکی صادر شود.

همچنین در بین کشورهایی که مطالبات بهداشتی ورود (IHR) خود را به طور رسمی‌اعلام کرده اند، باید تنها برای واحدهای مجازی که امکان اعمال شرایط کشور مقصد را دارند، گواهی بهداشتی دامپزشکی صادر شود.

صادرات به مقصد کشورهایی که مطالبات بهداشتی خاصی اعلام کرده اند، مطابق ضوابط بهداشتی ملی کشور برای تولید و عرضه در داخل کشور و با اخذ قرارداد بین خریدار و فروشنده و اخذ تعهد از صادرکننده مبنی بر قبول همه عواقب ناشی از عودت احتمالی محموله مانعی ندارد.

تاریخچه پیدایش سازمان دامپزشکی در ایران به قرن چهاردهم یعنی جنگ جهانی باز می‌گردد، اما از سال ۱۳۰۴ به عنوان یک سازمان حاکمیتی وظیفه خود را برای حفظ و سلامت انسان و حیوانات اهلی برای جلوگیری از بیماری‌های مشترک انسان و دام، تهیه واکسن و سرم شروع کرد و اکنون این سازمان وظیفه صدور گواهی بهداشتی برای صادرات انواع فراورده‌های خام دامی، محصولات لبنی، پروتئینی، دام زنده، طیور و آبزیان را طبق استانداردهای ملی و بین المللی برعهده دارد.

منبع: ایرنا

کد خبر : 17769 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۳/۰۵ - ۱۷:۳۵

بیشتر بخوانید

نظر شما