تاثیر تعدیل نرخ ارز در رشد صادرات در بهار امسال

تاثیر تعدیل نرخ ارز در رشد صادرات در بهار امسال

رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: آمار بالای صادرات در دو ماهه نخست بهار، ارتباطی مستقیم با تعدیل نرخ ارز دارد زیرا انگیزه صادرکنندگان را برای فروش محصول و حضور در بازارهای منطقه بیشتر کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین، «عدنان موسی‌پور» اضافه کرد: این افزایش صادرات یا انگیزه برای افزایش صادرات به حدی بود که صادرکننده‌ها حتی در تعطیلات نوروزی که به طور معمول مانعی برای صادرات است، ‌دست از کار نکشیدند و توانستند محصولات خود را صادر کنند.

وی ادعای «فرود عسگری» رئیس کل گمرک مبنی بر اینکه صادرات کالا با توجه به تصمیمات جدید دولت و راه اندازی سامانه نیما ۲۵ درصد افزایش داشته است را رد کرد و گفت: این نوعی آدرس غلط دادن است؛ خیلی از صادرکننده‌ها و فعالان اقتصادی رغبت چندانی به سامانه نیما ندارند و یا اصلا شناخت کافی به آن ندارند.

موسی پور با بیان اینکه بیشتر بخشنامه‌های صادرشده در این مدت، به جای حمایت از صادرات، مانعی در مسیر توسعه صادرات بوده‌اند، افزود: تنها و مهم‌ترین عامل در افزایش صادرات، افزایش نرخ ارز بوده که بسیاری از هزینه‌ها را برای صادرکننده‌ها پوشش داده است.

وی درباره پایین آمدن ارزش واردات در ۲ ماه اخیر نیز گفت: مساله واردات ارتباط مستقیمی‌با خروج آمریکا از برجام دارد؛ اگرچه بالا بودن نرخ ارز هم در این مساله بی‌تاثیر نبوده است.
رئیس کل گمرک ایران به تازگی از افزایش ۲۵ درصدی صادرات غیرنفتی و کاهش ۱٫۵ درصدی واردات کشور تا ۲۹ اردیبهشت ماه امسال خبر داده است.

منبع: ایرنا

کد خبر : 17767 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۳/۰۵ - ۱۶:۲۸

بیشتر بخوانید

نظر شما