زمزمه گرانی قوطی‌های وارداتی نوشیدنی

نوسان بازار قوطی‌های آلومینیومی‌در خاورمیانه از ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶

منطقه خاورمیانه را می‌توان یکی از مناطق اصلی مصرف‌کننده قوطی‌های آلومینیومی به‌عنوان نگه‌دارنده روغن‌ها و محصولات صنعت پتروشیمی در جهان دانست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین درحالی که قوطی‌های آلومینیومی‌عمدتا در صنایع غذایی و نوشیدنی‌ها مورد مصرف قرار می‌گیرد، در منطقه خاورمیانه به‌دلیل توسعه صنعت نفت و پتروشیمی، به‌عنوان محفظه نگه‌دارنده مواد شیمیایی و روغن‌های حاصل از این صنعت مورد استفاده واقع می‌شود. از این رو، منطقه خاورمیانه را می‌توان یکی از مناطق اصلی مصرف‌کننده قوطی‌های آلومینیومی‌به‌عنوان نگه‌دارنده روغن‌ها و محصولات صنعت پتروشیمی‌در جهان دانست. بنابراین قوطی‌های آلومینیومی‌در بین کشورهایی که علاوه بر صنعت غذایی، دارای صنایع پتروشیمی‌توسعه یافته‌ای هستند رونق بیشتری دارد.

در نمودار ۱، مجموع حجم واردات قوطی‌های آلومینیومی‌کشورهای خاورمیانه طی ۵ سال گذشته نشان داده شده است. در سال‌های گذشته روند واردات و مصرف قوطی‌های آلومینیومی‌خاورمیانه به‌واسطه توسعه صنایع پتروشیمی‌و همچنین صنایع غذایی و دارویی روندی صعودی داشت، به‌طوری که از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ حدود ۲۰ درصد به حجم واردات کشورهای این منطقه افزوده شد؛ اما پس از آن با ظهور داعش و تشدید جنگ‌های داخلی و ناامنی در برخی از کشورهای این منقطه، از مصرف آن و حجم واردات کاسته شد تا جایی که حتی در سال ۲۰۱۶، مجموع حجم واردات قوطی‌های آلومینیومی‌کشورهای خاورمیانه به کمترین مقدار خود طی ۵ سال گذشته رسید. طی سال‌های گذشته، همواره عراق و امارات متحده عربی، از بزرگ‌ترین واردکنندگان قوطی‌های آلومینیومی‌در خاورمیانه بوده‌اند؛ به‌طوری که در سال ۲۰۱۶، حجم واردات این ۲ کشور، حدود ۴۳ درصد مجموع واردات کشورهای خاورمیانه را تشکیل داد.

 افت واردات این محصولات در کشور عراق، به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین واردکنندگان قوطی‌های آلومینیومی‌طی سال‌های گذشته از اصلی‌ترین دلایل افت واردات در خاورمیانه بوده است؛ در حالی که حجم واردات این کشور در سال ۲۰۱۲، بیش از ۲۲ هزار تن بود (که آن را پس از امارات متحده عربی در جایگاه دوم قرار می‌داد) در سال ۲۰۱۶ به حدود ۷ هزار تن تنزل پیدا کرد. با وجود چنین افت قابل توجهی در حجم واردات این کشور، اما همچنان عراق در سال ۲۰۱۶، بعد از امارات متحده عربی، بزرگترین واردکننده قوطی‌های آلومینیومی‌بود. گفتنی است که عربستان سعودی اصلی‌ترین تأمین‌کننده تقاضای وارداتی عراق از قوطی‌های آلومینیومی‌بوده است؛ به‌طوری که به‌طور متوسط در ۵ سال گذشته حدود ۵۵ درصد بازار وارداتی این کشور در اختیار عربستان بوده است.

در عین حال، با افت واردات عراق، بر سهم امارات متحده عربی از واردات خارومیانه افزوده شد؛ هر چند که این کشور نیز با شروع بحران داعش در منطقه آسیب دید و از فروش خارجی محصولات پتروشیمی‌و غذایی آن که از صنایع مصرف‌کننده اصلی قوطی‌های آلومینیومی‌در خاورمیانه هستند، کاسته شد. به گزارش فلزات آنلاین، صادرات انواع نوشیدنی‌های این کشور در سال ۲۰۱۲ بالغ بر ۵۶۲ میلیون دلار بود که در سال ۲۰۱۶ به ۲۴۱ دلار افت پیدا کرد. همچنین فروش صادراتی انواع محصولات حاصل از صنعت پتروشیمی‌این کشور (شامل انواع سوخت و روغن‌ها) بالغ بر ۱۱۸ میلیارد دلار بود که در سال ۲۰۱۶ تا کمتر از ۴۶ میلیارد دلار کاهش یافت. به‌واسطه همین افت بازار صنایع مصرف‌کننده قوطی‌های آلومینیومی‌امارات، حجم واردات قوطی‌های آلومینیومی‌این کشور نیز در سال ۲۰۱۲ حدود ۲۹ هزار تن بود که در سال ۲۰۱۴ به بیشینه مقدار خود طی ۵ سال گذشته رسید و پس از آن در سال ۲۰۱۶ تا ۲۷ هزار تن تنزل پیدا کرد.

 منبع: فلزات آنلاین

کد خبر : 17300 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۲/۲۷ - ۱۲:۲۵

بیشتر بخوانید

نظر شما