اثبات سرطانزایی نوشیدنی‌های داغ توسط محققان ایرانی

اثبات سرطانزایی نوشیدنی‌های داغ توسط محققان ایرانی

طبق دستاوردها و تحقیقات دو دهه محققان ایرانی که با همکاری‌های بین‌المللی انجام پذیرفته، «سرطانزا بودن مصرف نوشیدنی‌های داغ» به اثبات رسیده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین، ایران به عنوان عضو دائم آژانس بین المللی تحقیقات سرطان وابسته به سازمان بهداشت جهانی پذیرفته شده است که از مهمترین دستاوردهای ایران در تحقیقات سرطان نیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

در این راستا ایران به عنوان عضو جدید آژانس بین المللی تحقیقات سرطان، دستاوردهای بسیار مهمی‌در تحقیقات سرطان داشته است که تهیه و ارائه نخستین گزارش رسمی‌ثبت سرطان مبتنی بر کل جمعیت ایران که به دلیل دقت و کیفیت بالا، توسط معتبرترین مرجع جهانی «ثبت سرطان در ۵ قاره» تایید شده است و گام مهمی، برای شناسایی علل بروز و شیوع سرطان و درمان زودهنگام آن در کشور به شمار می‌رود.

اثبات «سرطانزا بودن مصرف نوشیدنی‌های داغ» و «قطعیت سرطانزایی مصرف تریاک» نیز، دیگر دستاوردهای مهم ایران در زمینه تحقیقات سرطان و حاصل دو دهه تلاش تیم محققان ایرانی با همکاری‌های بین المللی، به سرپرستی دکتر رضا ملک زاده – استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشکی تهران، در جریان مطالعه کوهورت گلستان به عنوان بزرگترین مطالعه کوهورت خاورمیانه و شمال آفریقاست.

نخستین دستاورد این مطالعه (اثبات سرطانزا بودن مصرف نوشیدنی‌های داغ )، توسط آژانس بین المللی تحقیقات سرطان ثبت جهانی شد و دستاورد دیگر (اثبات سرطانزایی تریاک) در فهرست ثبت جهانی آژانس قرار دارد.

منبع: تسنیم

کد خبر : 17258 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۲/۲۶ - ۱۴:۲۱

بیشتر بخوانید

نظر شما