خرید برگ سبز چای

خرید ۳۶ هزار تن برگ سبز چای از چایکاران

معاون بازاریابی و تنظیم بازار سازمان چای کشور گفت: تاکنون ۳۶ هزار و ۶۵۷ تن برگ سبز چای از چایکاران استان های گیلان و مازندران خریداری که از آن، بیش از هشت هزار تن چای خشک استحصال شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین، گودرز خردادپور گفت: از این میزان برگ سبز برداشت شده، ۲۹ هزار و ۵۶۴ تن معادل ۸۰ و ۶۵ صدم درصد درجه یک و هفت هزار و ۹۲ تن معادل ۱۹ و ۳۵ صدم درصد درجه ۲ است.

معاون بازاریابی و تنظیم بازار سازمان چای کشور ارزش اقتصادی این میزان برگ سبز چای را ۹۱۵ میلیارد و ۲۵۰ میلیون ریال ذکر و اظهار کرد: امسال برداشت برگ سبز چای از اول اردیبهشت ماه حدود یک هفته زودتر از سال بهره برداری گذشته از باغ‌های شمال آغاز شده است.

خردادپور ادامه داد: براساس ضریب تبدیل برگ سبز چای خشک از هر چهار و ۴۴ صدم کیلوگرم برگ سبز، یک کیلوگرم چای خشک بصورت میانگین بدست می‌آید.

وی کیفیت چای تولید داخلی در بهار امسال را خوب توصیف کرد و گفت: نرخ خرید تضمینی برگ سبز چای درجه یک و درجه ۲ در سال زراعی جاری از سوی شورای عالی اقتصاد با چهار درصد افزایش ، به ترتیب ۲۷ هزار و ۲۹۲ ریال و همچنین ۱۵ هزار و ۲۸۳ ریال تعیین شده است.

برداشت برگ سبز چای از باغ‌های شمال کشور در سه چین بهاره، تابستانه و پاییزه صورت می‌گیرد که چین بهاره از اوایل اردیبهشت ماه، تابستانه از نیمه دوم خردادماه و چین پاییزه در شهریور و مهرماه انجام می‌شود.

۱۷۸ واحد چایسازی در استان‌های گیلان و مازندران وجود دارد که سال گذشته، ۱۵۱ واحد فعال با سازمان چای قرارداد بستند و از ۱۰۸ هزار تن برگ سبز چای تحویلی چایکاران به کارخانه‌های چایسازی، حدود ۲۴ هزار تن چای خشک تولید شد.

استان‌های گیلان و مازندران ۲۵ تا ۲۸ هزار هکتار باغ چای دارند که ۹۰ درصد این باغ‌ها در استان گیلان واقع است.
لاهیجان در ۴۰ کیلومتری شرق مرکز استان گیلان واقع شده و سازمان چای کشور در این شهرستان قرار دارد.

کد خبر : 17227 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۲/۲۵ - ۱۹:۰۹

بیشتر بخوانید

نظر شما