سفر رییس جمهور سریلانکا به ایران

چگونه چای و نفت روابط ایران و سریلانکا را شکل می‌دهند؟

در عرصه اقتصادی و تجاری، سریلانکا از اعضای سازمان تجارت جهانی بوده و جایگاه چهارم جهانی چای را با تولید ۳۰۰ میلیون کیلوگرم چای در سال به خود اختصاص داده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین رضا بیادی کارشناس کشورهای شبه قاره نوشت:

ماتریپالا سریسینا رییس جمهوری سریلانکا به دعوت رسمی‌حجت الاسلام حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی‌ایران در صدر یک هیات بلندپایه سیاسی و اقتصادی، با هدف توسعه بیش از پیش مناسبات دو کشور به تهران سفر کرده است.
جمهوری دموکراتیک سوسیالیستی سریلانکا جزیره ای در انتهای آسیای جنوبی واقع در اقیانوس هند است که بر اساس آخرین آمار سرشماری در سال ۲۰۱۷ بالغ بر ۲۲ میلیون نفر جمعیت دارد؛ نزدیک به ۷۵ درصد جمعیت این کشور از «قوم سینهالی» و عمدتاً بودایی هستند و تامیل‌ها (هندوییسم)، اسلام و مسیحیت سایر اقوام و مذاهب آن را تشکیل می‌دهند.
سریلانکا دارای دولتی متمرکز است که با ساختار شبه ریاست جمهوری اداره می‌شود؛ در واقع نظام سیاسی این کشور، ترکیبی از نظام ریاست جمهوری و نظام پارلمانی یک مجلسی است. رییس‌جمهور، رییس دولت و حکومت است که از طریق رای مستقیم مردم و حداکثر برای دو دوره انتخاب می‌شود و در راس قوه مجریه قرار دارد.
رییس جمهوری این کشور رییس کابینه نیز محسوب می‌شود و وزیران را از میان اعضای پارلمان انتخاب می‌کند؛ او همچنین علاوه بر ریاست دولت و مقام فرماندهی کل قوا، قدرت انحلال مجلس را هم در اختیار دارد.
رهبر حزب حاکم در این کشور نیز به عنوان نخست وزیر و معاون رییس جمهور، برخی از مسئولیت‌های اجرایی به خصوص در حوزه داخلی را بر عهده دارد. در طی چند سال گذشته دولت وعده داده تا با اصلاح قانون اساسی و کاستن از اختیارات رییس جمهور، کشور را به سمت استقرار کامل نظام پارلمانی هدایت کند.
بعد از جنگ‌های داخلی که میان دولت سریلانکا و گروه اقلیت تامیل‌ها در شمال و شرق این کشور رخ داد، این کشور همواره خواهان گسترش روابط با هند، اروپا، آمریکا و سایر کشورهایی که منافعی در آن تعریف شده باشد، بوده اما یکی از چالش‌های مهم این کشور در صحنه بین المللی، موضوع حقوق بشر و حقوق اقلیت‌هاست. در همین رابطه دو قطعنامه نقض حقوق بشر نیز علیه این کشور در ماه مارس سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ در شورای حقوق بشر سازمان ملل به تصویب رسید.
در سپتامبر ۲۰۱۵ با نرمش تدریجی آمریکا و کانادا به عنوان بانیان اصلی قطعنامه‌ها علیه سریلانکا، شرایط نسبی برای بسته شدن پرونده حقوق بشری این کشور فراهم شد. قطعنامه شورای حقوق بشر سازمان ملل در این ماه، ختم پرونده مذکور را به برقراری آشتی ملی توسط دولت جدید و انجام تحقیقات حقوقی در خصوص جنایات رخ داده در خلال جنگ‌های داخلی ۱۹۸۳ تا ۲۰۰۸ منوط کرد.
همچنین با وجود همزیستی مسالمت آمیز دیرینه مسلمانان و بوداییان در این کشور، سریلانکا در سال ۲۰۱۴ شاهد خشن ترین درگیری‌ها پس از پایان جنگ‌های داخلی این کشور میان مسلمانان و بودایی‌ها بود که با حمله بوداییان تندرو به رهبری گروه «بودو بالایستا» به مسلمانان، تلفات و خسارات فراوانی به بار آورد.
گذشته از مسایل سیاسی، در عرصه اقتصادی و تجاری، سریلانکا از اعضای سازمان تجارت جهانی بوده و جایگاه چهارم جهانی چای را با تولید ۳۰۰ میلیون کیلوگرم چای در سال به خود اختصاص داده است.
سریلانکا به عنوان جزیره بزرگ در بخش حساس اقیانوس هند با عضویت در چندین سازمان و نهادهای مهم بین المللی به دنبال جایگاه مناسب در عرصه‌های جهانی است و در چند سال اخیر نیز با پیگیری سیاست ترغیب و تنبیه و نیز با در پیش گرفتن سیاست اصل رقابت پذیری، موفق به میزان قابل توجهی از جذب سرمایه گذاری‌های خارجی و کمک‌های مالی میان کشورهای منطقه از جمله چین، هند، پاکستان، ژاپن و نیز کشورهای غربی شده است.

 چای، پایه اقتصاد سریلانکا
تولید و فرآوری چای یکی از توانمندی‌های اصلی اقتصاد سریلانکاست؛ این کشور رتبه چهارم جهانی را بعد از کنیا در تولید این محصول به خود اختصاص داده است هرچند که در سال‌های اخیر مشکلاتی چون تغییرات آب و هوایی، افزایش هزینه‌‌های تولید، وجود رقبای قدرتمند مانند هند، چین و کنیا و کاهش قدرت خرید مصرف کنندگان عمده، صنعت چای سریلانکا را به طور جدی تهدید می‌کند.
گزارش «سیلان فایننشیال تایمز» در ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۶ نشان می‌‌دهد تولید چای سریلانکا در نیمه نخست سال ۲۰۱۶ حدود ۱۵۳ میلیون کیلوگرم (برابر با ۱۵۳ هزار تن) بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۱ درصد کاهش داشته است. بنابراین دولت این کشور در شرایط اقتصادی مطلوبی به سر نمی‌برد. کسری بودجه و کاهش ارزش روپیه در برابر دلار، دست دولت را برای سرمایه گذاری در زمینه بهبود و توسعه بخش چای بسته است زیرا افزایش جذب سرمایه‌های مستقیم خارجی نیز مشکلات خاص خود را دارد.
صاحب نظران اقتصادی بر این باورند که چاره اندیشی برای حل مشکلات پیش روی صنعت چای و خروج از رکود فعلی در گرو توسعه بازارهای جدید است؛ از این رو سازمان چای سریلانکا اعلام کرده که نفوذ به بازارهای جدید صادراتی بویژه در خاورمیانه و روسیه را در دستور کار دارد.

 روابط دو جانبه با ایران
روابط دیپلماتیک بین ایران و سریلانکا از سال ۱۹۶۱ و از طریق سفارت سیلان در پاکستان که نزدیک ترین محل سیلانی‌ها به خاک ایران بود، کلید خورد تا اینکه در سال ۱۹۹۰ سفارت این کشور در تهران گشایش یافت؛ البته دفتر ایران در این کشور در سال ۱۹۷۵ در سریلانکا افتتاح شده بود.
در حوزه مراودات تجاری، مبادلات دو کشور به طور عمده بر پایه چای و نفت است؛ نفت عمده ترین کالای صادراتی ایران به سریلانکاست، به طوری که تا قبل از تحریم‌های ظالمانه کشورهای غربی علیه ایران و تا قبل از فوریه سال ۲۰۱۳ روزانه ۳۹ هزار بشکه نفت به آن کشور صادر می‌شد.
ذکر این نکته ضروری است که به دلیل روابط خوب دو کشور طی سال‌های متمادی، تنها پالایشگاه نفت سریلانکا بر اساس کیفیت نفت خام ایران طراحی شده و ظرفیت پالایش روزانه آن ۴۰ هزار بشکه در روز است.
چای نیز عمده‌ ترین محصول صادراتی سریلانکا به ایران است؛ سالیانه حدود ۵۵ هزار تن چای سیاه از کشورهای مختلف وارد ایران می‌شود که در این میان سریلانکا با صدور حدود ۲۵ هزار تن به ارزش ۱۳۲ میلیون دلار رتبه نخست را دارد.
ایران در مقابل واردات چای سریلانکا و نیز صادرات نفت خام، حضور در بخش‌های دیگر انرژی این کشور را نشان رفته است که اجرای ۲ طرح عمرانی برق رسانی روستایی توسط شرکت ایرانی صانیر، احداث سد و نیروگاه ترکیبی در منطقه «اوما اویا» توسط شرکت فرآب از جمله آنها به شمار می‌رود که حدود ۸۵ درصد پیشرفت دارد.
با این حال، نفت و چای تنها گزینه‌های روی میز دو کشور برای توسعه روابط نیست زیرا بر اساس آمار اتاق بازرگانی سریلانکا، در سال ۲۰۱۷ میلادی تعداد گردشگران ایرانی که وارد این کشور شده اند، ۵۵ درصد رشد داشته است.
سریلانکا خواهان جذب سرمایه گذاران ایرانی در کشور خود است و برای این کار به بهبود روابط بانکی می‌اندیشید؛ یکی از مشکلات توسعه روابط دو کشور در سال‌های اخیر، تسهیل مکانسیم پرداخت‌های مالی بوده است و از این رو مسئولان دو کشور در نشست‌هایی این موضوع را پیگیری کرده اند که یکی از پیشنهادها انجام مراودات پولی با ارز یورو است.
انتظار می‌رود در سفر امروز رییس جمهوری سریلانکا که یک هیات تجاری و اقتصادی وی را همراهی می‌کنند، دو کشور بتوانند به تفاهم‌های جدیدی در زمینه توسعه روابط تجاری دست یابند.

کد خبر : 17212 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۲/۲۵ - ۱۸:۰۴

بیشتر بخوانید

نظر شما