رییس جمهور سریلانکا

نقش چای در سفر رییس جمهور سریلانکا پس از لغو آمریکایی برجام به ایران

یکی از فعالان صنعت چای با اشاره به سفر اخیر رییس جمهور و هیات سریلانکایی نوشت: احتمالا دولت سریلانکا برای اینکه از قافله عقب نماند تصمیم به مذاکره زودتراز رغیب خود یعنی هندوستان گرفته است.

کد خبر : 17127 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۲/۲۴ - ۱۰:۰۴

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین مجتبی اشکذری از فعالان صنعت چای کشور درباره حضور رییس جمهور سریلانکار در ایران پس از لغو برجام از سوی آمریکا نوشت:

سفر رییس جمهور هیات بلند پایه سریلانکایی به ایران همزمان با خارج شدن آمریکا از برجام نشان دهنده این موضوع است که احتمالا دولت سریلانکا برای اینکه از قافله عقب نماند تصمیم به مذاکره زودتراز رقیب خود یعنی هندوستان گرفته است.در دوره‌های قبل از برجام هندی‌ها با داشتن مناسبات خوب و مذاکرات موثر توانستند چای و برنج را درقبال نفت ایران مبادله کنند و گویا سریلانکایی ها در حال جبران آن عقب ماندگی هستند. از آنجایی که سریلانکا یکی از بزرگترین صادر کنندگان چای دنیا می‌باشد و این محصول نقش استراتژیک برای آن به شمار می‌رود، بی‌درنگ به ایران آمدند و از از اولین موضوعات مورد مذاکره آنها “”چای”” بوده است.
از طرف دیگر هوشمندی که می‌بایست دولتی‌ها و هیات بازرگانی در این دوره زمانی بکار گیرند مدیریت برنامه ریزی شده وبه دور از هرگونه رانت و زد و بند اقتصادی و سیاسی است.
نقش اتحادیه ها و اصناف هم در این زمان بسیار حائز اهمیت است.
کنترل بازار و نظارت و همکاری در عرصه واردات به نحو شایسته نیازمند اتحادیه‌هایی مانند کمیسیون تخصصی چای و متشکل از افراد کارامد؛سلامت و شایسته سالار است که بتوانند تعاملات اصولی را با ارکان دولتی از قبیل گمرک،استاندارد،سازمان بنادر گمرکی…سازمان توسعه اقتصادی..انجام دهند.
حفظ منافع ملی از جمله منافع چایکاران هم در سر لوحه همه این مناسبات قرار دارد.

نظر شما