چای
انتقادهای یک فعال صنعت چای از رییس سازمان چای

ستیز با واردات منطقی چای راه حل مشکلات چایکاران نیست

یکی از فعالان صنعت چای با ارسال یادداشتی نوشت که اظهارات مسئولان سازمان چای درباره امکان نصف شدن واردات مشکل چایکاران را حل نمی‌کند و با توجه به سرانه مصرف و نیاز کشور به این واردات تنها سبب سوء استفاده فرصت طلبان و احتکار احتمالی چای در وضعیت نابسامان ارزی می‌شود.

انتشار منظم اخبار صنعت چای کشور  که بخشی  از آنها مربوط به سازمان چای است سبب شده تا برخی فعالان صنعت چای گلایه کنند که پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین باید انتقادی‌تر باشد و مسئولان این صنعت در کشور را به چالش بکشد. البته یکی از کارکردهای رسانه نظارت بر محیط و تولید محتوای انتقادی سازنده است. طرح انتقاد از مسئولان نه خط قرمز پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین که وظیفه آن است و بر همین سیاق پیشتر هم مسئولان سازمان از جمله دکتر محمد ولی روزبهان را در بعضی موارد مورد پرسش قرار داده و روایت‌های انتقادی را هم منتشر کرده اما این به معنای آن نیست که هر نقدی قابل انتشار است. نقدهایی در پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین منتشر می‌شوند که دست کم دو ویژگی داشته باشند:

۱- جنبه استدلال‌گری و طرح پرسش‌های عالمانه در آنها غالب باشد.

۲- ادبیات آنها مناسب باشد و حاوی توهین و تخریب نباشد.

*******

در سوم اردیبهشت ماه سال جاری مطلبی به نقل از آقای روزبهان در پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین با این  تیتر منتشر شد: واردات سالانه چای قابل کاهش به ۲۲۵ میلیون دلار است

یکی از فعالان صنعت چای با ارسال یادداشتی با عنوان«ستیز با واردات منطقی چای راه حل مشکل چایکاران نیست» از سخنان رییس سازمان چای انتقاد کرده است که در ادامه آن را می‌خوانیم:

«در نقد ایراد سخن اقای روزبهان ریاست محترم سازمان چای که گفته اند””واردات سالیانه چای به ۲۲۵ میلیون دلار قابل کاهش است.”مطالبی به این شرح بیان می‌شود:
“”عقب عقب نریم از آن طرف بام بیافتیم”” راویان فرهنگ وادب فارسی این ضرب المثل را برای چنین روزهایی نقل کرده‌اند.
همه ساله و در آستانه برداشت چای برای تسکین آلام چایکاران تمهیداتی مختصر درنظر گرفته می‌شود و هرجا هم زمینه مناسب باشد توپ را نه به زمین واردکنندگان محترم چای که مستقیم به آنها شلیک می‌کنند چون نه تنها خرجی ندارد که کاستی‌ها را هم پوشش می‌دهد می‌باشد و برای کشاورزان هم خوشایند است.
راویان و مشاوران سازمان چای هوشمندانه و برپایه دلار رقمی‌را اعلام می‌کنند که بر مبنای بررسی سرانه مصرف و سرانه تولید نیست و قصد وهدف واقعی آن قابل تامل است.
باشرایط نوسانات ارزی که شاهد افزایش ۱۵ تا ۲۵ درصدی قیمت چای بودیم، اعلام این نوع اخبار یا نظرها از سوی مسئولان به طور قطع آب به آسیاب طماعان و دلالان فرصت طلب است که باز هم افزایش قیمت و احتکار را درپیش بگیرند و دود این آتش در میان مدت و بلند مدت به چشم چایکاران زحمتکش هم خواهد رفت.
مدیریت امروز چند بعدی وبسیار فراگیر است و به طور قطع اثرات یک خبر  را پیش از انتشار باید از جنبه‌های مختلف کارشناسی کرد.
رسالت حمایت از مصرف کننده و سبد کالای خانوار از جمله موارد تنظیم بازار و نرخ‌گذاری است که می‌بایست بر پایه عرضه وتقاضا برنامه‌ریزی شود. بر همین پایه از رییس سازمان چای می‌پرسیم:
چقدر مصرف سرانه چای داریم؟
با توجه به سرما زدگی وکاهش تولید داخلی، چقدر از مصرف داخلی را جواب می‌دهد ؟
چه مقدار نیاز به واردات داریم؟
حمایت از چایکار داخلی و تامین خواسته‌های به حقش چگونه و از چه راهکارهایی باید انجام گردد که نمی‌گردد و متاسفانه آدرس‌های غلط هم درباره آنها داده می‌شود ؟
حمایت از مصرف کننده برای جلوگیری از حباب افزایش قیمت چگونه باید انجام گیرد؟…
و موارد دیگر که اگر سهوا نادیده گرفته نشوند بسیاری از مسائل  صنعت چای برطرف می‌شود.
خوشبختانه در دولت این دوره تریبون حرف حساب وانتقاد افراد خبره؛ از مدیران داغ است‌ و به آزادی بیان ارزش داده می‌شود، پس از پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین درخواست می‌شود این دیدگاه را منتشر کند تا مدیران پاسخگو باشند‌.

کد خبر : 16073 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۲/۰۶ - ۱۰:۱۵

بیشتر بخوانید

نظر شما