سهمیه مرزنشینان برای واردات چای

سهمیه مرزنشینان برای واردات چای اعلام شد

معاون امورتعاون اداره کل تعاون ،کار و رفاه اجتماعی استان گفت: براساس تصمیم کارگروه ماده ۱۲ قانون ساماندهی مبادلات مرزی، سهمیه ارزی هر مرزنشین در مناطق محروم در سال جاری، ۱۸۰ دلار تعیین شده است.

معاون امورتعاون اداره کل تعاون ،کار و رفاه اجتماعی استان گفت: براساس تصمیم کارگروه ماده ۱۲ قانون ساماندهی مبادلات مرزی، سهمیه ارزی هر مرزنشین در مناطق محروم در سال جاری، ۱۸۰ دلار تعیین شده است.

حسن سروری افزود: جمع سهمیه ارزی تعاونی‌های مرزنشین استان متشکل از ۱۱ تعاونی با عضویت۱۶۰ هزار و ۱۷  نفر ۲۸ میلیون و ۸۰۹ هزار و ۶۰  دلار در سال ۹۷تعیین شده است.

وی گفت: براین اساس تعاونی اجازه دارد به میزان هر نفر۱۸۰ دلار پس از انجام صادرات نسبت به واردات ۴۱ قلم کالای مختصص مرزنشینان اقدام کنند.

سروری مقدار برنج وارداتی برای هر نفر را ۲۵ کیلوگرم عنوان کرد و افزود: هم اکنون تمرکز بیشتر شرکت‌های تعاونی مرزنشین در استان بر واردات برنج ،چای وشکر است، در صورتی که کالاهایی از جمله کنجد، خوراک دام و طیور و آبریان، انواع تخمه بوداده، نارگیل، زیره سیاه و سبز، بادام زمینی و چلغوز نیز جزء کالاهایی  هستند که می‌توانند توسط تعاونی‌ها وارد و نیاز استان را تأمین کنند.

معاون تعاون اداره کل تعاون کارورفاه اجتماعی استان همچین از انجام فرایند خرده فروشی توسط تعاونی‌های مرزنشین استان در بازارچه مرزی ماهیرود خبر داد .

وی با اشاره به اینکه انجام این اقدام باعث تقویت و رونق اقتصادی مرز و بهبود وضعیت معیشتی مرزنشینان خواهد شد ابراز امیدواری کرد: با همکاری دستگاههای متولی این امر و پیگیری تعاونی‌ها بزدوی این خواسته مرزنشینان محقق شود.

سروری با اشاره به اینکه ۴۷ هزار و ۳۰۱ خانوار شامل ۱۶۰ هزار و ۱۷ نفر از مرزنشینان استان با فعال سازی کارت خود در تعاونی‌های مرزنشین مشمول دریافت این سهمیه خواهند شد، افزود: جمعیت دارای کارت مبادلات مرزی ۵۴ هزار و ۶۱۲ خانوار است که ۹۶ درصد مرزنشینان استان را شامل می‌شود.

معاون تعاون اداره کل تعاون کارورفاه اجتماعی استان افزود: پس از فعال سازی کارت در محل دفاتر شرکت‌های تعاونی عضویت دارنده کارت در تعاونی قطعی می‌شود .

منبع: خبرگزاری صداوسیما
کد خبر : 15818 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۲/۰۲ - ۱۴:۵۳

بیشتر بخوانید

نظر شما