روند صعودی مصرف آب بسته‌بندی در آمریکا

مشکل سرو آب بسته‌بندی در ایر لاین‌های ایران

به عقیده بسیاری از کارشناسان، نحوه توزیع آب در ایرلاین‌های داخلی با وجود مشکلات و کمبودهایی که با آن مواجه هستیم، در آینده‌ای نه‌چندان دور مشکلات محیط زیستی بسیاری را به وجود خواهد آورد. همچنین، نگاهی خواهیم داشت بر روایات برخی مسافران از مشکلات عجیب و غریب برخی هواپیماها.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین امین ناطقیان در روزنامه دنیای خودرو  نوشت: اوایل هفته جاری، تصویری از یکی از مسافران یک شرکت هواپیمایی در سطح اینترنت منتشر شد که واکنش‌های مختلفی را در سطح عموم مردم و همچنین کارشناسان صنعت هوایی به همراه داشت. جدای از جدی یا شیطنت‌آمیز بودن این تصویر، کیفیت خدمات درون‌پروازی همواره یکی از مسائل مورد بحث در صنعت هوایی بوده است. در میان این مسائل، بحث نحوه توزیع آب آشامیدنی و دیگر نوشیدنی‌هایی که در پروازها به مسافران ارائه می‌شود، همواره داغ بوده است. به عقیده بسیاری از کارشناسان، نحوه توزیع آب در ایرلاین‌های داخلی با وجود مشکلات و کمبودهایی که با آن مواجه هستیم، در آینده‌ای نه‌چندان دور مشکلات محیط زیستی بسیاری را به وجود خواهد آورد. همچنین، نگاهی خواهیم داشت بر روایات برخی مسافران از مشکلات عجیب و غریب برخی هواپیماها.

چالش

روز شنبه هفته جاری، با انتشار تصویری از مسافری که لیوان در دست به طور غیرمستقیم به بطری‌های نوشابه از برندی خاص اشاره دارد، موج اظهارنظرهای بسیاری از سطح فضای مجازی آغاز شد. برخی کارشناسان این تصویر را واقعی و برخی دیگر آن را شیطنت‌آمیز یا به عبارتی «ترول» نامیدند. این تصویر چه واقعی باشد، چه نباشد، نمایانگر ضعف‌های بسیاری است که خدمات درون پروازی شرکت‌های داخلی ما با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

 انتقاد از نحوه سرو آب

بسیاری از کارشناسان صنعت هوایی معتقدند نحوه سرو آب آشامیدنی در پروازهای داخلی نه‌تنها تیشه به ریشه ذخیره‌های آبی کشور می‌زند و دارای هدررفت‌های بسیاری است که در بُعد محیط زیستی و دفع پسماندها و هزینه‌های مربوط به آن، کشور را با مشکلات بسیاری روبه‌رو خواهد کرد.

به عقیده آن‌ها، ۹۵ درصد بطری‌های آب آشامیدنی که در طول پروازها به مسافران ارائه می‌شود، نصفه مصرف می‌شوند. اگر این آمار را در کنار آمارهایی چون مصرف سوخت بر وزن، ضایعات تولید شده و مجموع حجم آب ارائه شده قرار دهیم با آماری فاجعه‌بار روبه‌رو خواهیم شد.

 در سطح بین‌المللی

در بسیاری از ایرلاین‌ها دنیا، از آنجا که نوشابه‌ها معمولا به طور کامل با غذای اصلی سرو می‌شوند، به صورت کامل ارائه شده و آب آشامیدنی در لیوان یا بسته‌بندی‌های کوچک عرضه شده و معمولا نارضایتی در این مورد مشاهده نشده است. در خطوط هوایی ایرانی اما گاها مشاهده می‌شود ظرف آب معدنی پیش از سوار شدن مسافر در هواپیما، روی صندلی‌هایشان قرار گرفته است.

 چه کسی پاسخگوست؟

مقصود اسعدی سامانی دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی در رابطه با چگونگی نظارت بر عملکرد شرکت‌های هواپیمایی می‌گوید: «در حوزه دستورالعمل‌های فنی و عملیاتی، سازمان هواپیمایی کشوری به عنوان نماد حاکمیتی فعال در این بخش وظیفه نظارت را بر عهده دارد.» به گفته وی در این حوزه هر گونه مشکل، اشتباه یا تقصیری که از سوی شرکت‌های هواپیمایی داخلی رقم بخورد، باید از سوی سازمان هواپیمایی کشوری پیگیری شده و در صورت اثبات آن، شرکت هواپیمایی مربوطه مورد پیگرد قرار گیرد.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی تصریح کرد: «جز عملیات‌های فنی، مسائلی مانند خدمات غذایی ارائه شده از سوی ایرلاین‌ها چندان نظارت مستقیم ندارد زیرا روال کار اینگونه بوده که با توجه به رقابت میان ایرلاین‌ها و نیاز آنها برای حفظ مسافرانشان خدمات ارائه شده، کیفیت قابل قبولی داشته و حتی در نتیجه رقابت بهبود نیز یافته‌اند.»

اسعدی سامانی اضافه کرد: «حتی در صورتی که مسافران با خدمات ارائه شده راضی نشوند نیز سیستم مدیریت تا کنون این گونه بوده که شرکت‌های هواپیمایی خود با توجه به حساسیت‌شان این مسائل را پیگیری کرده و در صورت به وجود آمدن مشکل آن را حل کرده‌اند.» به گفته وی، بحث اخیر در رابطه با توزیع آب در بطری‌های نوشابه هر چند نیاز به پیگیری دارد که صحت آن تایید شده و چرایی‌اش بررسی شود، اما به نظر می‌رسد قبل از نظارت بیرونی شرکت هواپیمایی مربوطه باید پاسخگو بوده و در صورت شکایت مسافران درباره چرایی این اتفاق توضیحات دقیقی ارائه کند.

کد خبر : 15391 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۱/۲۶ - ۲۰:۳۵

بیشتر بخوانید

نظر شما