تولید برق از تفاله قهوه توسط دانشمندان انگلیسی

سیر نزولی قیمت جهانی قهوه ادامه دارد

آخرین گزارش سازمان جهانی قهوه (ICO) حاکی از تداوم کاهش قیمت قهوه طی سه ماهه اول سال ۲۰۱۸ است. پیش‌بینی می‌شود تولید جهانی قهوه در سال ۲۰۱۷/۱۸ به ۱۵۹.۶۶ میلیون گونی برسد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین، این گزارش که در مارس ۲۰۱۸ منتشر شده، از افت قیمت قهوه در بازار جهانی خبر می‌دهد. «شاخص مرکب» سازمان جهانی قهوه (ICO composite indicator) به عنوان معیاری برای قیمت قهوه در بازارهای جهانی از سوی این سازمان معرفی شده است. این شاخص از اوت ۲۰۱۷ تاکنون – به‌جز ژانویه ۲۰۱۸ – به‌طور ماهانه در حال کاهش بوده است. شاخص مرکب ماهانه ICO در مارس ۲۰۱۸ با ۱.۱درصد کاهش به میزان متوسط ۲.۵۱ دلار آمریکا برای هر کیلوگرم رسید که کمترین قیمت ماهانه از فوریه ۲۰۱۶ بوده است.

 

سیر نزولی قیمت جهانی قهوه ادامه دارد

شاخص مرکب روزانه ابتدای ماه با ۲.۵۶ دلار برای هر کیلو آغاز شد و در طول ماه رو به کاهش گذاشت.
در روز ۲۳ مارچ ۲۰۱۸ شاخص مرکب روزانه به پایین‌تر مقدار خود از ۲ مارچ ۲۰۱۶ (به‌جز ۱۲ دسامبر ۲۰۱۷) یعنی کیلویی ۲.۴۶ دلار رسید.
در حالی‌که قیمت همه‌ی گروه‌های قهوه در مارچ ۲۰۱۸ با کاهش روبه‌رو بوده، بیشترین افت قیمت ماه‌به‌ماه را قهوه کلمبیا با ۱.۴درصد کاهش داشته و به کیلویی ۳/۰۹ دلار رسیده است.
علاوه بر گونه‌های قهوه عربیکا، قهوه روبوستا هم با افت قیمت ۱/۲درصدی به کیلویی ۱/۹۵ دلار رسیده است.
میزان آربیتراژ متوسط با در نظر گرفتن بازارهای قهوه نیویورک و لندن با کاهش ۳.۸درصدی به کیلویی ۹۲ سنت رسید که کمترین میزان از جولای ۲۰۱۷ است.
آربیتراژ در علم اقتصاد به معنای بهره گرفتن از تفاوت قیمت بین دو یا چند بازار برای کسب سود است. به عبارتی سود آربیتراژی زمانی ایجاد می‌شود که یک کالای مشابه در دو بازار مختلف یا در مواردی خاص در دو قالب متفاوت عرضه می‌شود اما قیمت‌های یکسانی ندارد.
پیش‌بینی می‌شود تولید جهانی قهوه در سال ۲۰۱۷/۱۸ به ۱۵۹.۶۶ میلیون گونی برسد که ۱/۲درصد بیشتر از سال ۲۰۱۶/۱۷ خواهد بود. این میزان تولید به عرضه‌ی ۰٫۷۸ میلیون گونی مازاد بر نیاز منجر خواهد شد.

منبع: آیکافی

کد خبر : 15374 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۱/۲۶ - ۱۴:۰۶

بیشتر بخوانید

نظر شما