انتقاد یک نماینده مجلس از واردات چای توسط خودروسازان

آمار دلاری رییس سازمان چای از واردات چای به کشور

رییس سازمان چای کشور گفت: ارتقای ده درصدی کیفیت برگ سبز چای در سالجاری از اهداف مهم در سالجاری است. روزبهان گفت که هم اکنون ۴۵۰ میلیون دلار چای وارد کشور می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین محمدولی روزبهان در جلسه چای کشور گفت:تولید غالب چای مورد نیاز مردم، از اهداف ما است. وی افزود:پس از آب پرمصرف ترین نوشیدنی در جهان چای است و بیش از ۶میلیون تن چای در دنیا سال گذشته تولید شد، که چین رتبه اول تولید دنیا را به خود اختصاص داده است.
روزبهان با بیان اینکه چون چین خود بسیار چای مصرف می‌کند،بزرگترین صادر کننده چای دنیا نیست، ادامه داد: کنیا و سریلانکا آمار بیشترین صادارت چای را در جهان دارند. وی گفت:هر کیلوگرم چای به طور متوسط در جهان ۲/۳دلار است و در آینده قیمت‌های بالاتری را تجربه خواهد کرد.
رییس سازمان چای کشور خاطرنشان کرد: در سالهایی به دلیل واردات بی رویه چای و عدم حمایت دولت‌ها موجب روند کاهشی تولید چای در کشور شاهد بودیم و این فاصله دائما در حال زیادتر شدن بود، در سال ۹۲ با حمایت دولت خرید برگ سبز چای روند مطلوبتری به خود گرفت.
وی افزود: در حال حاضر ۲۸ هزار هکتار باغ چای داریم که ۲۱هزار هکتار آن فعال هستند و ۵۵ هزار خانوار به تولید این محصول مشغولند.
رییس سازمان چای کشور تصریح کرد:به طور مستقیم و غیرمستقیم یکصد هزار خانوار در کشور غالب معیشت خود را از طریق مختلف در حوزه چای ارتزاق می‌کنند. روزبهان گفت: اگر قیمت چای را در حال ۵دلار بگیریم،حدودا ۴۵۰میلیون دلار واردات چای انجام می‌شود.
رییس سازمان چای کشور تعداد شاغلان در کارخانه‌های چایسازی بالغ بر ۲هزار نفر دانسته و در خصوص برخی از مشکلات چای کشور گفت:کوچک بودن قطعات، اجرای ناقص عملیات داشت،نبود جاده در بین باغات به منظور انتقال برگ سبز و بالا بودن هزینه تولید از جمله مشکلات درونی چای کشور است.
وی فقدان شبکه آبیاری و محدود بودن دوره برداشت را از دیگر مشکلات درونی چای در کشور عنوان کرد.
روزبهان با اشاره به اینکه بالابودن عمر برخی از دستگاهها و استهلاک کارخانجات، محصول چای ایران را رنج می‌دهد،خاطر نشان کرد: غالبیت فرهنگ مصرف چای خارجی در کشور از مشکلات بیرونی چای کشور است.
رییس سازمان چای کشور گفت: خوشبختانه اقبال مصرف کنندگان اخیرا نسبت به مصرف چای داخلی بیشتر شده است و هدف مهم ما در سالجاری ارتقای ده درصدی کیفیت برگ سبز چای است.
وی افزود: قاچاق گسترده چای به کشور برای سلامت جامعه تهدیدی جدی است و اقتصاد چای داخلی را با مشکل مواجه می‌کند.
روزبهان سرانه مصرف بالا و همسایگی با کشورهای مهم مصرف کننده چای نظیر پاکستان و روسیه را از مزیت‌های تولید چای در ایران دانست و گفت: عدم استفاده از سموم دفع آفات در باغ‌های چای،عطر و طعم خوب چای ایرانی به دلیل اقلیم خاص و حفظ بوته‌های چای به عنوان یک محصول باغی در زمستانهای سخت از دیگر مزیت‌های تولید چای در ایران است.
روزبهان گفت:تولید برگ سبز چای از ۳۰۰هزار تن در سال ۷۶ به کمتر از ۹۰ هزار تن در سال ۹۲رسید.
روزبهان تصریح کرد: رطوبت وکاهش بارندگی سال گذشته موحب کاهش تولید چای کشور شد، اما درآمد چایکاران از ۷۰ میلیارد تومان به بیش از ۲۰۰ میلیارد رسیده است و خوشبختانه اعتماد به چای ایرانی به مصرف کننده برگشته است.
وی افزایش سرمایه گذاری در صنعت چای،افزایش تولید چای ارگانیک،افزایش ضریب مکانیزاسیون ،افزایش ضریب خودکفایی به ۲۸درصد را از برنامه‌های مهم سازمان چای کشور عنوان کرد.
رییس سازمان چای کشور جلوگیری از واردات غیر قانونی چای را از راهکارهای حمایت از تولید چای دانست و افزود: منع فروش فله چای خارجی از دیگر راهکارهای حمایت از چای ایرانی است.
کد خبر : 15167 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۱/۲۲ - ۱۹:۵۵

بیشتر بخوانید

نظر شما