صنعت آبمیوه

بازار کنسانتره آبمیوه ایران در عراق

رایزن بازرگانی ایران در عراق گفت: پیش‌بینی می‌شود عراق معادل ۵ میلیارد دلار غذا و نوشیدنی از کشورهای مختلف وارد کند، در حالی که کنسانتره برای تولید آبمیوه همچنان ظرفیت بالایی برای صادرات از ایران به عراق دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین، ناصر بهزاد شانزده گروه از کالاهای ایرانی در قالب ۸۰۰ ردیف کالایی را از مهمترین اولویت‌های پیشنهادی دانست که می‌تواند در هدفگذاری تولیدکنندگان و صادرکنندگان ایرانی قرار گیرد.

رایزن بازرگانی ایران در عراق در تشریح شانزده گروه کالای ایرانی به عنوان اولویت‌های صادرات، بیان کرد: این گروه‌ها شامل ماشین آلات و تجهیزات صنعتی، دارو و تجهیزات درمانی، محصولات غذایی، شوینده‌های بهداشتی و آرایشی، صنایع نساجی، فراورده‌های پتروشیمی‌و پایه نفتی، مصالح ساختمانی، لوازم خانگی برقی، فراورده‌های سلولزی، موادشیمیایی، مواد معدنی، انواع میوه و گیاه تزیینی، محصولات دامی، گیاهان صنعتی ودارویی، مصنوعات چرمی‌و مصنوعات فلزی است.

وی در خصوص صادرات در بخش مواد غذایی گفت: در بخش مواد غذایی پیش‌بینی می‌شود عراق ظرفیتی معادل ۵ میلیارد دلار مواد غذایی و نوشیدنی از کشورهای مختلف وارد کند، در حالی که بسیاری از محصولات مثل کنسانتره برای تولید آبمیوه، پوره‌جات میوه، سس، شوریجات، خشکبار و محصولاتی از این دست، همچنان ظرفیت بالایی برای صادرات از ایران به عراق دارد که طی سال‌های گذشته ۲۵ درصد از کالاهای یاد شده از ایران تامین شده است.

وی افزود: به عنوان مثال سالانه نزدیک به یک و نیم میلیارد دلار ماشین آلات و تجهیزات صنعتی از کشورهای مختلف دنیا به عراق وارد می‌شود که سهم ایران حدود ۵ درصد بوده و پبش بینی می‌شود با توجه به آغاز دوره بازسازی در عراق و رونق تولید داخلی نیاز به دستگاه‌های مزبور در سال ۲۰۱۸، تا ۳ میلیارد دلار نیز برسد، بنابرین، لازم است ظرفیت خوبی که در این بخش نظیر انواع ماشین الات پخت نان، شیرینی و کیک، ادوات زراعی، قطعات یدکی و دستگاه‌های صنعتی برای تأمین از ایران به وجود می‌آید، مورد توجه واقع شود.

بهزاد همچنین صنایع نساجی و صادرات انواع فرش، پارچه پرده ای و منسوجات بافتی را به عنوان یکی از عوامل در رشد صادرات دانست و سهم کنونی این گروه در سبد صادرات ایران به عراق را کمتر از ۱۰ درصد اعلام کرد.

وی بیان کرد: در بخش صنایع ساختمانی همچنان ۵۰ درصد ظرفیت قابل صدور کالاهای این بخش از ایران به عراق خالی است که این کالاها شامل کاشی، سرامیک، آجر، سنگ تراش خورده، شیشه برای تزیینات داخلی، لوازم ظرفشویی، شیرالات ساختمانی، اجزای پیش ساخته است که با تجمیع ظرفیت‌های عرضه و شبکه‌سازی توزیع توسط صادرکنندگان نیل به اهداف صادراتی در این بخش تحقق‌پذیر خواهد بود.

رایزن بازرگانی ایران در عراق دلیل وجود نداشتن برخی از کالاهای ایرانی در فضای رقابت با سایر کشورها در بازار عراق شده را تحقق نیافتن بازاریابی جامع دانست و افزود: در الگوهای بین‌المللی برای نفوذ کالا علاوه بر قیمت به شاخص تولید برای بازار، مکان‌یابی توزیع، نوع و شکل قابل ارائه محصول، انجام روش‌های ترویجی و تبلیغاتی و انجام سرمایه‌گذاری مشترک، توجه ویژه توجه می‌شود که در صادرات ایران به عراق این موضوع نیاز به برنامه‌ریزی خاص دارد.

رایزن بازرگانی ایران در عراق افزود: لازمه توسعه صادرات به عراق ورود شرکت‌های بزرگ و توانمند و ایجاد حرکتی فراگیر و توسعه‌گرا از سوی همه دستگاه‌های مرتبط در بخش تولید، توزیع، تامین و نظارت است تا بستر مناسبی برای ارتقای صادرات غیرنفتی به وجود آید.

کد خبر : 15056 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۱/۲۰ - ۲۱:۲۵

بیشتر بخوانید

نظر شما