پیشنهاد تشکیل کارگروه ویژه صنعت غذا

ابداع بسته نرم‌افزاری تشخیص آلودگی غذا و نوشیدنی

ابداع بسته نرم‌افزاری شفاف تشخیص تهدیدهای خطرناک غذا و نوشیدنی که با مولکول های بی ضرری چاپ شده است و می‌تواند بروز آلودگی را بر مواد غذایی و نوشیدنی نشان دهند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین، پچ یا بسته نرم افزاری شفاف غذا و نوشیدنی جدید که با همکاری تنگاتنگ محققان مهندسی شیمی‌و مکانیک دانشگاه مک مستر و محققان بیوشیمی‌این دانشگاه ابداع شده است، با مولکول‌های بی ضرری چاپ شده است که می‌توانند بروز آلودگی را بر مواد غذایی و نوشیدنی نشان دهند.

این پچ را می‌توان مستقیم به بسته‌بندی‌های مواد غذایی و نوشیدنی اضافه کرد تا در آنجا وجود پاتوژن‌های مضر مانند ایی کولی و سالمونلا را کنترل کند.
این فناوری جدید که امروز در مجله تحقیقاتی ACS Nano توصیف شده است این پتانسیل را دارد که جایگزین تاریخ مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌ها شود.

هانیه یوسفی دانشجوی کارشناسی ارشد و مشاور تحقیقاتی دانشکده مهندسی مک مستر، گفت: در آینده روش بسیار مطمئن تری نسبت به تاریخ انقضای چاپ شده بر روی مواد خوارکی برای اطمینان از سلامت آنها در دست دارید.
وی افزود: این پچ در صورت وجود پاتوژن در مواد غذایی بسته‌بندی شده یا نوشیدنی‌ها، سیگنالی در داخل بسته‌بندی ایجاد می‌کند که می‌توان آن را با استفاده از یک تلفن هوشمند و یا یک ابزار ساده دیگر خواند.
وی بیان داشت: که این آزمایش بر محتوی مواد غذایی و نوشیدنی داخل بسته‌بندی تاثیری ندارد.

منبع: ایرنا

کد خبر : 14958 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۱/۱۹ - ۱۴:۱۵

بیشتر بخوانید

نظر شما