دمنوش

فروشگاه‌های سلامت محل فروش دمنوش‌ها می‌شود؟

مدیرکل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت از راه‌اندازی «فروشگاه‌های سلامت» به جای داروخانه‌های طبیعی خبر داد. بعید نیست که وزارت بهداشت قصد داشته باشد که توزیع دمنوش ها را به این مراکز هدایت کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین دکتر محمود خدادوست، درباره آخرین وضعیت راه‌اندازی مراکزی برای فروش داروهای گیاهی توضیح داد و گفت: طرح داروخانه‌های طبیعی به دلیل اینکه داروسازان کمی‌در این زمینه توجیه نبودند با چالش روبرو شد و با وجود ابلاغ آیین نامه آن اجرا نشد. به همین دلیل با اندکی تغییر و اصلاح، در سال جدید با نام فروشگاه سلامت فعالیت می‌کنند. با توجه به جلساتی که با سازمان غذا و دارو داشتیم، امیدواریم با اصلاح مواردی که داروسازان را نگران کرده بود، این مراکز در سال ۹۷ راه‌اندازی شوند.

وی افزود: تمرکز این مراکز، فروش داروهای گیاهی و گیاهان دارویی بسته بندی شده و استاندارد است. ما معتقد هستیم اگر قرار است فرآورده طبیعی و گیاهی عرضه شود، مسئول فنی باید داروساز باشد. این دارو ساز می‌تواند داروسازی عمومی‌باشد که دوره‌های کوتاه مدت طب ایرانی را گذرانده یا داروسازهای سنتی باشند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین پیش از این نیز برخی مسئولان وزارت بهداشت اعلام کرده اند که مصرف دمنوش‌‍‌ها باید با تجویز پزشکی باشد. مسئولان وزارت بهداشت تبلیغات دمنوش‌ها را فریبنده می‌دانند و تبلیغ آنها را در صدا و سیما ممنوع کرده‌اند. برخی متخصصان طب سنتی هم می‌گویند که مصرف دمنوش‌ بدون تجویز پزشک و به مدت طولانی می‌تواند عوارض خاصی ایجاد کند، زیرا مشخص نیست با چه دلایلی این مواد با هم ترکیب شده‌اند.

 

 

کد خبر : 13905 تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۱۲/۲۵ - ۱۶:۳۴

بیشتر بخوانید

نظر شما