فروش نوشیدنی های انرژی‌زا در آمریکا از سال 2011 تا 2018+ نمودار

تفاوت کافئین نوشیدنی انرژی زا و قهوه

نوشیدنی انرژی زا برای افزایش سطح انرژی، هوشیاری و تمرکز در نظر گرفته شده اند. مردم در تمام سنین آنها را مصرف می کنند و محبوبیت آنها همچنان رو به افزایش است، ولی واقعیت چیز دیگری است. وجود مقدار بالا کافئین در این نوشیدنی ها خطر سکته قلبی را افزایش می‌دهد.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین مصرف نوشیدنی‌های انرژی زا حاوی کافئین سبب بروز تغییرات زیادی در سیستم کارکرد قلب و ریتم آن می‌شود و پس از دو ساعت باعث ایجاد افزایش فشار خون و کند شدن روند گردش خون در رگ‌ها و باعث تخریب کبد هم خواهد شد.

در یکی از مطالعات اخیر، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که دو ساعت بعد از خوردن نوشیدنی‌های انرژی‌زا تغییراتی در فشار خون و ریتم ضربان قلب به وجود می‌آید.این نوشیدنی‌ها از ۱۰۸ گرم شکر (معادل ۲۷ قاشق چایخوری) و ۳۲۰ گرم کافئین و مواد طبیعی دیگری مانند تورین، جینسینگ و کارنیتین تشکیل شده‌اند.

محققان دریافتند تاثیری که این نوشیدنی‌ها روی قلب دارند، خیلی بیشتر از نوشیدنی‌هایی است که حاوی کافئین بیشتری مانند قهوه است.در این تحقیق، دانشمندان ۱۸ شرکت کننده جوان را به دو گروه تقسیم کردند. به گروه اول ۹۴۶ میلی لیتر نوشیدنی انرژی زا و به گروه دوم یک نوشیدنی گازدار که از ۳۲۰ گرم کافئین تشکیل شده بود، دادند.

سپس فعالیت الکتریکی قلب شرکت کننده‌ها را با دستگاه الکتروکاردیوگرام اندازه گرفتند و متوجه شدند گروه مصرف‌کننده نوشیدنی انرژی زا، شاخص ریسک ضربان قلب غیرعادی موسوم به فاصله QTC در آنان به میزان قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته است. این شرکت کنندگان همچنین افزایش نسبی فشار خون را نیز تجربه کردند.

وجود کافئین در این نوشیدنی باعث می‌شود که خواب افراد به شدت به هم بریزد و در واقع آنها بی خواب شوند. این ماده همچنین فعالیت‌های شیمیایی و اختلالات هورمونی در مغز ایجاد می‌کند که در نهایت سبب بالا رفتن ضربان قلب شده و فعالیت چشم را مختل می‌کند.

از طرفی کبد به ناچار مقدار بیشتری قند را وارد جریان خون می‌کند تا انرژی بیشتری تولید شود. همین رویدادهای ناخوشایند و مضری انرژی شما را هنگام خوردن نوشیدنی‌های انرژی‌زا دوچندان می‌کند.

منبع: طبیب من

کد خبر : 13756 تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۱۲/۲۲ - ۲۰:۰۱

بیشتر بخوانید

نظر شما