انتقاد انجمن آب‌های معدنی به بخشنامه سازمان محیط زیست

صادرات آب معدنی ترکیه به ۱۱۰ کشور جهان

آبهایی که از منابع طبیعی واقع در چهارگوشه ترکیه استخراج می‌گردد. سال گذشته به ۱۱۰ کشور صادر شده و هر یک لیتر از چهار لیتر آب معدنی را انگلیسها نوشیده اند.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین طی سال ۲۰۱۷، آبهایی که از منابع طبیعی ترکیه و بخصوص از بورسا و ساکاریا استخراج شده است، پس از استخراج از منابع طبیعی در چهار گوشه جهان، به ۱۱۰ کشور صادر شده و درآمدی به میزان ۶۶٫۸ میلیون دلار، حاصل کرده است.

فروش آب بسته بندی شده، در مقایسه با سال گذشته، از نظر وزن، ۵ درصد و از نظر ارزش، ۴ درصد افزایش داشته است. سال گذشته از صادرات ۴۲۹ هزار و ۶۱۹ تن آب معدنی، ۶۶٫۸ میلیون دلار، درآمد حاصل شده است.

در میان کشورهایی که به آنها آب معدنی ترکیه صادر می‌شود، انگلستان در رده اول است  که به ازای ۱۲ میلیون دلار، ۱۰۸ هزار و ۸۲۴  تن آب معدنی به ان صادر شده است. صادرات به این کشور در مقایسه با سال ۲۰۱۶، از نظر توناژ، ۵ درصد و از نظر ارزش نیز ۱ درصد افزایش یافته است. بر همین اساس، از هر ۴ لیتر آب صادراتی ترکیه، ۱ لیتر آن به انگلستان صادر گردیده است.

در میان کشورهایی که بیشترین آب معدنی ترکیه را مصرف میکنند، به آلمان نیز در ازای ۱۴٫۶ میلیون دلار، ۸۶ هزار و ۵۵۳ تن آب صادر شده است. صادرات به المان در مقایسه با سال ۲۰۱۶، از نظر وزنی، ۱۲ درصد و از نظر ارزش، ۳۷ درصد افزایش داشته است. فروش خارجی به آلمان و انگلستان، حدود ۴۰ درصد از کل صادرات بوده است.

آبهای ترکیه که از کشورهای خلیج نیز بسیار مورد تقاضا  است. ترکیه سال گذشته به میزان ۵۶ هزار و ۳۱۸ تن به امارات متحده عربی آب معدنی فروخت. در واقع سومین کشوری که بیشترین صادرات آب ترکیه به ان انجام شده است، امارات متحده عربی با ۹٫۸ میلیون دلار در آمد میباشد.

گفتنی است که به عربستان سعودی، چیزی در حدود ۴٫۸ میلیون دلار و ۲۷ هزار و ۸۴۹ تن آب، به رژیم اشغالگر قدس در مقابل ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار، ۳۲ هزار و ۷۸۴ تن و به قبرس، ۲۲ هزار و ۵۹۰ تن آب معدنی به ازای ۳ میلیون و ۵۴۰ هزار دلار صادر شده است.

منبع: تی آر تی

کد خبر : 13693 تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۱۲/۲۱ - ۲۱:۲۱

بیشتر بخوانید

نظر شما