ضرورت کنترل ظرفیت تولید 3 برابری شیر در کرمانشاه

پشت پرده افزایش قیمت تولید شیر؟

رئیس انجمن گاوداران صنعتی در مورد آخرین وضعیت افزایش قیمت نهاده‌های دامی خاطر نشان کرد: قیمت کنجاله سویا به طور فزاینده‌ای در یکی دو هفته اخیر افزایش داشته که به تبع آن نرخ ذرت و جو نیز افزایش یافت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین احمد مقدسی با اشاره به شیطنت برخی کارخانه‌های روغن‌کشی خاطرنشان کرد: کارخانه‌های روغن‌کشی طرحی را پیشنهاد کردند که تعرفه ۲۵ درصدی روی کنجاله سویا بگذارند و تعرفه دانه سویا صفر باشد که با درایت وزارت جهاد کشاورزی با این طرح مخالفت شد و تصویب نشد.

رئیس انجمن گاوداران صنعتی با اشاره به اینکه برخی از واسطه‌های بازار کنجاله داخلی را از کیلویی ۱۷۳۵ تومان ظرف دو هفته به ۲۲۰۰ تومان افزایش دادند، افزود: یک ماه قبل نیز سویا از ۶۲۵ هزار و ۱۸۹۰ تومان رسید که ما به معاونت بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی مراجعه کردیم و آقای مهرفرد به شرکت فرآورده‌های دامی‌جاهد دستور داد که کنجاله ۱۸۹۰ تومانی را به قیمت ۱۷۰۰ تومان به ما بدهند که همین امر سبب شد تا قیمت در بازار شکسته شده و به ۱۷۳۵ تومان برسد.

مقدسی همچنین به این نکته اشاره کرد که برخی دلالان به بهانه مطرح شدن تعرفه واردات روی کنجاله سویا قیمت را به ۲۲۰۰ تومان رساندند، اما با همت وزارت جهاد کشاورزی هفته گذشته کنجاله داخلی سویا کلهر تحویلی در بندر امام ۱۶۵۰ تومان و مدل آرژانتینی ۱۷۵۰ تومان عرضه شد.

وی دلال بازی و زیاده‌خواهی افراد خاص را عامل افزایش نهاده‌ها دانست و افزود: کار به جایی رسیده است که قیمت تمام شده گوشت گوساله بسیار بالا رفته و خود من هر کیلوگرم گوشت تازه گوساله را ۴۳ هزار تومان خریداری کرده‌ام.

رئیس انجمن گاوداران صنعتی نبود زنجیره تولید و فاصله بین تولید تا مصرف را که واسطه‌های زیادی در آن دخیلند در افزایش قیمت بسیار مؤثر برشمرد و افزود: اگر واسطه‌ها حذف شوند ۱۵ تا ۲۰ درصد قیمت تمام شده گوشت قرمز و شیرخام پایین می‌آید.

کد خبر : 13631 تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۱۲/۲۰ - ۲۲:۲۰

بیشتر بخوانید

نظر شما