اثبات سرطانزایی نوشیدنی‌های داغ توسط محققان ایرانی

یک استدلال علیه حذف تعرفه مالیات بر ارزش افزوده چای وارداتی

برخی کارشناسان معتقدند حذف مالیات بر ارزش افزوده چای خارجی، چای وارداتی را با قیمت ارزانتری در اختیار مصرف کننده قرار می‌گیرد اما عده‌ای استدلال‌های متفاوتی دارند. حال باید ماند و دید که کاهش تعرفه واردات چای خارجی چه تاثیری بر میزان تولید و فروش چای ایرانی در سال های آتی به همراه خواهد داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین، کارشناسان معتقدندحذف مالیات بر ارزش افزوده چای خارجی، در نهایت به نفع مصرف‌کننده تمام می‌شود و این مالیات بر ارزش افزوده حذف شده چای وارداتی را با قیمت ارزانتری در اختیار مصرف کننده قرار می‌دهد اما برخی از تولیدکنندگان معتقدند که این حذف مالیات بر ارزش افزوده چای خارجی باعث واردات چای خارجی می‌شود و استدلال‌های متفاوتی از دسته اول دارند. یکی از این منتقدان معاون بازاریابی و تنظیم بازار سازمان چای است که با اشاره به اینکه حذف مالیات بر ارزش افزوده چای‌های وارداتی به نفع تولید داخل نیست، اظهار کرد: مصوبه اخیر گمرک مبنی بر حذف مالیات بر ارزش افزوده چای وارداتی، کاهش رقابت تولید داخل نسبت به محصولات خارجی را به همراه دارد.

به گفته وی؛ حذف مالیات بر ارزش افزوده به سبب کاهش هزینه‌های تولید، انگیزه واردکنندگان برای واردات را افزایش می‌دهد.

گودرز خردادپور ادامه داد: حمایت همه جانبه دولت طی سال‌های اخیر از چایکاران، افزایش تولید برگ سبز چای را به همراه داشت که مصوبه حذف مالیات بر ارزش افزوده و رقابت سخت میان تولید داخل و خارجی، مشکلاتی برای چایکاران به وجود خواهد آورد.

این مقام مسئول مصرف سالیانه چای کشور ۱۰۵ تا ۱۱۰ هزارتن چای خشک اعلام کرد و افزود: متوسط تولید سالیانه چای خشک داخلی ۲۵ هزارتن است که با این وجود تامین مابقی نیاز کشور از منابع وارداتی، حذف مالیات بر ارزش افزوده نمی‌تواند در کاهش میزان تولید تاثیر گذار باشد.

به گفته معاون بازاریابی سازمان چای با کاهش و حذف تعرفه چای وارداتی، افزایش کیفیت چای داخلی امری ضروری است، در غیراین صورت نمی‌توان برنامه افزایش تولید را پیش بر

البته ناگفته نماند که این معافیت قابل تسری به خدمات بسته بندی، فرآوری و توزیع محصول نخواهد بود و تنها عرضه واردات چای خشک بدون هیچ گونه افزودنی در برنامه ششم از پرداخت مالیات برارزش افزوده معاف است.

حال باید منتظر ماند و دید که کاهش تعرفه واردات چای خارجی چه تاثیری بر میزان تولید و فروش چای ایرانی در سال‌های آتی به همراه خواهد داشت.

کد خبر : 13405 تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۱۲/۱۶ - ۱۹:۵۲

بیشتر بخوانید

نظر شما