چه بنوشیم که به سنگ کلیه مبتلا نشویم؟

چه بنوشیم که به سنگ کلیه مبتلا نشویم؟

یک فوق‌ تخصص کلیه مصرف کم آب آشامیدنی، مصرف زیاد نمک، مصرف بیش از حد غذاهای پروتئینی و کم تحرکی را علایمی دانست که فرد را در معرض ایجاد سنگ کلیه قرار می‌دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین، در آستانه روز جهانی کلیه در خصوص شایع‌ترین بیماری کلیوی، اظهار داشت: بیماری سنگ کلیه در همه‌ دنیا وجود دارد. شیوع بیماری سنگ کلیه در کشور حدود ۸ تا ۱۰درصد است، این بیماری در مردان نسبت به زنان شایع‌تر است.

وی افزود: سنگ کلیه در هر سنی اتفاق می‌افتد. هر چه سن ابتلا به آن پایین تر باشد، اغلب علت آن بیماری‌های زمینه ای است. ما در افراد کم سن و سال به دنبال بیماری‌های زمینه ای که سبب ایجاد سنگ کلیه می‌شوند، هستیم.  بالا بودن اگزالات خون، بالا بودن کلسیم خون خصوصا در بیماری پرکاری غده پاراتیروئید می‌تواند سنگ سازی در کلیه را ایجاد می‌کند.

این فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری ادامه داد: مصرف کم آب  آشامیدنی، مصرف زیاد نمک، مصرف بیش از حد غذاهای پروتئینی، کم تحرکی، وجود عفونت‌های ادراری با باکتری‌های خاص و هرگونه انسداد در سیستم ادراری؛ چه این انسداد مادرزادی باشد و چه به مرور ایجاد شده باشد؛ وجود برخی بیماری‌های زمینه ای نظیر بیماری‌های ارثی، کمبود برخی از مواد مهار کننده از جمله عواملی هستند که فرد را در معرض ایجاد سنگ کلیه قرار می‌دهد.

علائم و نشانه‌های سنگ کلیه

این استاد دانشگاه شهید بهشتی اظهار کرد: ممکن است ایجاد سنگ کلیه در بدن کاملا بی علامت باشد یا دردهای خفیفی در پهلو ایجاد کند و یا ممکن است فرد به شدیدترین درد ممکن در عالم پزشکی که از درد زایمان در زنان نیز شدیدتر است، دچار شود. یکی دیگر از علائم سنگ کلیه خون در ادرار است و همچنین عفونت‌های ادارای مقاوم به درمان از جمله علائم سنگ کلیه هستند.

 

چگونه کلیه‌های سالم‌تری داشته باشیم؟

کرمی‌گفت: برای اینکه کلیه‌های سالمی‌داشته باشیم می‌بایست هر ۲ ساعت یک بار آب بیاشامیم، مصرف نمک را کاهش داده و هر شش ماه یکبار چکآپ انجام دهند. اگر فشار خون و دیابت مبتلا هستند حتما آن را کنترل کنند.

وی افزود: امروزه یکی از شایع ترین علت‌های آسیب به کلیه‌ها و از کار افتادن آنها از کنترل نکردن فشار خون و دیابت ناشی می‌شود.

کرمی‌در پایان یادآور شد: اگر فرد به بیماری‌های زمینه‌ای مبتلاست حتما می‌بایست آنها را درمان کرد تا سبب آسیب رسیدن به کلیه‌ها نشود.

منبع: مهر

کد خبر : 13377 تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۱۲/۱۶ - ۱۳:۳۱

بیشتر بخوانید

نظر شما