سرو نوستالژیک‌ چای در کافه روحی

سرو نوستالژیک‌ چای در کافه روحی

کافه روحی کافه ای قدیمی در نزدیکی متروی بهارستان و در باغ نگارستان تاریخی است. این کافه با فضای نوستالژیک بهارستان پیوند خورده است و به سرو چای و دمنوش‌های قدیمی شهرت دارد. گرچه غذاهای خانگی هم سرو می‌کند. کافه روحی این روزها با بازسازی بافت تاریخی این باغ زیبا و تاریخی این کافه را به یکی از تیترهای مهم روز تبدیل کرده است.

کد خبر : 12867 تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۱۲/۰۷ - ۱۷:۰۱

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین، معمولا کافه‌های فعال در بافت تاریخی سعی می‌کنند در همان فضای موجود و بدون دخل و تصرف در معماری مکان فعالیت خود را راه اندازی و به میهمانان خود سرویس دهند. مثال این موضوع هم کافه‌های خوبی همچون کافه مسعودیه و کافه تهرون که زمانی در عمارت مسعودیه باغ نگارستان فعالیت می‌کردند.

سرو نوستالژیک‌ چای در کافه روحی

باغ نگارستان که تا همین چند سال پیش کمتر کسی از وجود آن با خبر بود به لطف کافه زیبا و خاطره انگیزی که قبلا در آن دایر بود به یکی از پاتوق‌های افراد کافه باز تبدیل شد. پس از تعطیلی این کافه در حدود یک سال و چند ماهی دیگر خبری از باغ نگارستان نبود تا این که کافه روحی با ساخت و ساز غیر مجاز در باغ نگارستان دوباره این باغ زیبا و تاریخی را به تیتر خبرها تبدیل کرد.

فضای نوستالژیک کافه روحی با صندوق چوبی قدیمی

سرو نوستالژیک‌ چای در کافه روحی

از بحث تخریب میراث فرهنگی که بگذریم بنای کافه روحی ساختمان تازه ساختی است که در طراحی آن سعی شده تا جای ممکن با بافت ساختمان‌های اطراف خود در باغ نگارستان هماهنگ باشد.

وارد باغ که شوید و از پله‌های سمت راست خود که بالا روید درست در مقابل حوض زیبای باغ ساختمان اول کافه روحی را مشاهده می‌کنید که هم ورودی است و هم بار کافه. در ورودی آن کاشی کاری چشم نوازی وجود دارد که موتیف و طرح آن خاصِ به برند روحی است و دورنمایی زیبا و معماری با سبک تلفیقی دارد. وارد بنا که شوید در مقابل خود تجهیزات مربوط به بار سرد و گرم، چند منقل و آبمیوه گیری و … را مشاهده می‌کنید.

برای ورود به سالن کافه روحی باید به ساختمانی که در سمت چپ بار است بروید. ساختمانی که همانند یک سوله آجری است که انگار انباری قدیمی و دست نخورده است و کلی قالیچه لوله شده و میز و صندلی با طرح قدیمی، کمد، گنجه و … در آن قرار دارد. سعی شده دکوراسیون متناسب با حال و هوای قدیمی مکان کافه انتخاب شود. میز، صندلی، ساعت دیواری، صندوق و … تا جای ممکن قدیمی و شیک انتخاب شده است.
لوستر بزرگ شیشه‌ای و سبز رنگ شبیه به همان‌هایی که در اماکن متبرکه مشاهده می‌کنیم هم از سقف سالن آویزان است.یک میز اجتماعی بزرگ و چند میز کوچک با صندلی‌های غیر یکدست و اندکی ناهماهنگ مشاهده می‌کنید که فضای کافه روحی را کافه‌ای‌تر کرده است. صندوق کافه روحی از آیتم‌های خاص دکور داخلی آن است که یک صندوق حساب بزرگ قدیمی چوبی است.

سرو نوستالژیک‌ چای در کافه روحی

سرو نوستالژیک‌ چای در کافه روحی

چای و دمنوش؛ بهترین بخش منوی کافه روحی

منوی روحی در حال حاضر هفت بخش دارد. قهوه که شامل قهوه‌های رایج همه کافه‌ها مانند اسپرسو آمریکانو لاته و کاپوچینو است. چای و دمنوش که شاید بهترین بخش منوی کافه روحی باشد و شامل چای سیاه و چند مدل دمنوش است که به دلیل سرو در لیوان‌های نوستالژیک و عطر و طعمی خوب بسیار خاطره انگیز و جذاب است. کیک، خنکی، شربت، ناشنتایی و خونه پز که شامل چند مدل غذای خونگی مانند کوکو سبزی و سیب زمینی و کشک بادنجان و میرزاقاسمی است.

سرو نوستالژیک‌ چای در کافه روحی

اگر بخواهیم اندکی مو شکافانه‌تر منوی این کافه را بررسی کنیم شاهد نمونه برداری کافه روحی از هم صنفی‌های خود خواهیم بود مانند سرو کوکو سبزی که قبلا هم درهمین باغ نگارستان در کافه تهرون با عطر طعمی بهتر و ظاهری جذاب‌تر سرو می‌شد و کوکو سیبزمینی‌های گردی که در رستوران گردبال شاهد آن بودیم مواجه می‌شویم.

شاید کافه روحی در آینده در گروه کافه‌هایی قرار بگیرد که مردم بیش‌تر بخاطر فضا و طراحی داخلی‌اش سری به آن بزنند تا برای غذاها و نوشیدنی‌هایی که در آن سرو می‌شود. کافه روحی سیاست کافه‌ای دارد و با توجه به اینکه تازه افتتاح شده تمام گزینه‌های منوی کوچک و محدود خود را هم پوشش نمی‌دهد.

در کافه روحی خبری از وعده‌های غذایی سیر کن نیست و بیشتر در حد برانچ یا میان وعده هستند. سرویس دهی و کیفیت گزینه‌ها در ابتدای کار پایین بوده و سطح بالایی از خدمات و طعم مزه خوب منتظر شما نخواهد بود.

منبع: فیدیلیو

نظر شما