درخواست نماینده سیاهکل درباره مطالبات چایکاران

استقبال رییس سازمان چای از واردات چای با هدف رقابت‌پدیری

رییس سازمان چای کشور گفت: به منظور ارتقای کیفیت چای و حمایت از تولید داخلی ،پرداخت وام های مناسب به چایکاران در دستور کار این سازمان قرار دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین محمدولی روزبهان افزود: باتوجه به درخواست وزارت جهادکشاورزی برای ارتقای بهره وری محصولات کشاورزی ، این سازمان برای ارتقای کیفیت چای تولید داخلی وام‌های مناسب و کم بهره به چایکاران را مورد توجه قرار داده که در همین رابطه از ابتدای آذرماه تاکنون ۱۳۰میلیارد ریال وام با کارمزد چهار درصد به حدود ۱۰هزار و ۵۰۰نفر از چایکاران پرداخت شده است .
وی اظهارداشت:چایکاران باید از این تسهیلات دریافتی به امور مختلف باغ‌های چای از جمله عملیات بهزراعی ، آماده سازی بوته‌ها، انواع هرس نظیر سر هرس، کمر بر و کف بر و تغذیه باغ‌ها استفاده کنند تا بتوانند در فصل زراعی سال آینده با بهبود بوته‌های چای و ارتقای کیفیت باغ‌ها ، برگ سبز مرغوب و مورد تایید تحویل دهند.
وی تصریح کرد:همچنین در این مدت ۱۰میلیارد ریال وام با بهره کم به کارخانه‌های چایسازی نیز پرداخت شده است.
وی خاطرنشان کرد: در مجموع از آذرماه سال جاری تاکنون ۱۴۰میلیارد ریال تسهیلات به چایکاران و صاحبان کارخانه‌های چایسازی با بهره چهار درصد پرداخت شده است و ظرفیت پرداخت ۴۰۰میلیارد ریال وام برای بهبود کیفیت تولید چای وجود دارد که چایکاران باید برای استفاده از آن در مدت باقی مانده به ادارات زیر مجموعه سازمان چای مراجعه و برای آماده سازی باغ‌های خود به منظور تولید با کیفیت و مناسب تر از این تسهیلات اقدام کنند.
وی گفت: برای ارتقای کیفیت محصول چای و افزایش بهره وری پرداخت تسهیلات یارانه‌هایی برای تجهیز باغ‌های چای به شبکه‌های آبیاری تحت فشار نیز در نظر گرفته شده است که ۸۵درصد بهای آن را دولت بصورت یارانه ای پرداخت می‌کند.
وی در ارتباط با سیاست‌های وزارت بازرگانی در ارتباط با واردات چای خشک اظهارداشت : هرگونه اقدامی‌که منجر به رقابت پذیری تولیدات داخلی در مقابل واردات خارجی شود و در جهت تقویت تولید چای داخلی باشد مورد نظر این سازمان قرار می‌گیرد.
استان‌های گیلان و مازندران بین ۲۵ تا ۲۸ هزار هکتار باغ چای دارند که ۹۰ درصد این باغ‌ها در استان گیلان قرار دارند.
۱۰۸ هزار تن برگ سبز چای از چایکاران گیلان و مازندران به ارزش اقتصادی ۲ هزار و ۳۰ میلیارد ریال در سال ۹۶ خریداری شد و از این میزان ۲۴ هزار تن چای خشک تولید شد.
نیاز مصرف کشور به چای ۱۲۰هزارتن بر آورد شده است که مازاد بر تولید داخلی باید چای وارد شود.
برداشت برگ سبز چای از باغ‌های شمال کشور در سه چین بهاره ، تابستانه و پاییزه صورت می‌گیرد که چین بهاره از اوایل اردیبهشت ماه ، تابستانه از نیمه دوم خردادماه و چین پاییزه در شهریور و مهرماه انجام می‌شود.

کد خبر : 12359 تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۱۱/۲۸ - ۱۸:۵۶

بیشتر بخوانید

نظر شما