کنترل بیولوژیک یک افت در 5 هکتار از باغ‌های چای لاهیجان
یک نماینده مجلس خبر داد

احتمال لغو قانون معافیت چای وارداتی از مالیات بر ارزش افزوده

علی ابراهیمی، یکی از نمایندگان مجلس می‌گوید که بعید است قانون معاف شدن انواع چای وارداتی از مالیات بر ارزش افزوده اجرایی شود زیرا این قانون تعارض‌های جدی با سیاست‌های کلان دارد.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین در تازه ترین انتقادها از معافیت چای وارداتی از مالیات بر ارزش افزوده یک عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه متاسفانه عدم مدیریت صحیح باعث شده بخش عمده‌ای از تولیدات چای مورد استفاده صحیح قرار نگیرد، گفت: اگر واردات انواع چای از پرداخت عوارض معاف شود، وضعیت تولید نسبتا خوب چای در داخل کشور را تهدید می‌کند.

علی ابراهیمی‌که با خبرگزاری دانشجویان ایران گفنگو کرده است، درباره معاف شدن واردات انواع چای از پرداخت عوارض، بیان کرد: بعید می‌دانم این موضوع اجرایی شود چراکه هم در تعارض با حمایت از تولید داخلی است و هم با اقتصاد مقاومتی تعارض دارد.

وی افزود: ما جزء کشور‌های توانمند در عرصه تولید چای هستیم اما متاسفانه عدم مدیریت صحیح باعث شده بخش عمده ای از چای تولید شده در داخل کشور مورد استفاده صحیح قرار نگیرد. هم چنین به دلیل واردات چایی که تا امروز صورت گرفته و بسته بندی و عطر و طعمی‌که این چای‌های وارداتی دارند، چای داخلی نتوانسته بازار خود را آنطور که باید پیدا کند.

به گزارش  پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین بنابر اعلام گمرک و طبق برنامه ششم توسعه واردات و عرضه چای خارجی از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف شده است.

یکی از نمایندگان مجلس مالیات برارزش افزوده را تخلف دولت از قانون برنامه ششم توسعه دانسته بود و گفته بود که با این کار نه‌ تنها از صادارت محصولات بخش کشاورزی حمایت صورت نمی‌گیرد، بلکه مشکل چایکاران و اشتغال در بخش کشاورزی هم تشدید خواهد شد.

علی ابراهیمی‌هم بر این باور است: ما نمی‌توانیم با سیاست یک بام و دو هوا حوزه اقتصاد کشور را مدیریت کنیم. به بهانه حمایت از تولید داخل تعرفه واردات خودرو را بالا می‌بریم و مردم در شرایطی قرار می‌گیرند که مجبور می‌شوند از خودروهایی که ایمنی کافی ندارند و به محیط زیست آسیب می‌رسانند، استفاده کنند. ما نمی‌توانیم بگوییم که برای مال مردم ارزش قائل هستیم ولی برای جان آن‌ها ارزش قائل نیستیم. ما در زمینه خودرو تعرفه در نظر می‌گیریم ولی در مورد چای که یکی از مزیت‌های مناطق شمال کشور است، تعرفه را حذف می‌کنیم.

نماینده مردم شازند در مجلس با بیان اینکه اگر واردات چای از پرداخت عوارض معاف شود، از نقاط ضعف تصمیم گیری دولت محسوب می‌شود و قطعا در این مورد سوالات جدی خواهیم کرد، افزود: در عالم رقابت به شکلی ما مجبور هستیم در راستای سازمان تجارت جهانی گام برداریم. به همین خاطر ما باید فضایی را فراهم کنیم تا رقابت‌ها به طور سالم انجام شود و محصولات دارای کیفیت و مزیت جای خود را هم در داخل و هم در خارج پیدا کنند. به این علت که ما این مزایا را در داخل کشور داریم، نباید با ساز و کار‌های داخلی باعث افزایش قیمت تمام شده محصولات شویم. یکی از ابزار‌های رقابت قیمت تمام شده محصول است. بالا رفتن قیمت تمام شده محصول به توانمندی در صادرات محصول آسیب می‌زند.

با طرح معافیت چای خارجی از مالیات برخی از نمایندگان هم طرح سوال از وزیر اقتصاد و ارجاع پرونده به مراجع قضایی را پیش کشیدند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین افزایش انتقاد از این تصمیم، معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی کشور از معافیت چای وارداتی و تولید داخل از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده «براساس قوانین تصویب شده مجلس شورای اسلامی» خبر داده اما بعید است که برخی از نمایندگان به چیزی کمتر از لغو این قانون  معافیت چای وارداتی از مالیات بر ارزش افزوده راضی شوند.

کد خبر : 12300 تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۱۱/۲۷ - ۱۱:۱۵

بیشتر بخوانید

نظر شما