چای سریلانکا

۶ برنامه دولتی برای بهبود وضعیت چای ایرانی

محققان و پژوهشگران در گردهمایی گرامیداشت هفته پژوهش و فناوری در پژوهشکده چای خواستار توجه ویژه به تولید چای و حفظ جایگاه چای ایرانی به عنوان محصول سالم و ارگانیک در کشور شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین نان در گردهمایی گرامیداشت هفته پژوهش و فناوری در پژوهشکده چای کشور در لاهیجان بر ضرورت توجه بیشتر به چای تولید داخلی و حمایت از این محصول با همکاری کارشناسان، مسوولان و کشاورزان تاکید کردند.
برقراری ارتباط بیشتر با بهره برداران در باغ و کارخانه برای شناسایی بهتر مشکلات، انجام تحقیقات کاربردی در زمینه‌های مختلف چای، توجه ویژه به موضوع تنوع تولیدات با هدف کسب درآمد بیشتر و بازارپسندی محصولات، کوشش در جهت افزایش بهره وری، حفظ جایگاه چای ایرانی به عنوان یک محصول سالم و ارگانیک از طریق مبارزه غیرشیمیایی با آفات ، بیماری‌ها و تدوین نظام بهره برداری متناسب با توجه به کوچک بودن باغات از جمله این تاکیدات بوده است.
محمدولی روزبهان رئیس سازمان چای کشور در این گردهمایی

– افزایش تولید برگ سبز چای

-افزایش کیفیت چای ایرانی

– افزایش سرمایه گذاری در صنعت چای

– افزایش تولید چای ارگانیک (دارای گواهی نامه)

– افزایش سطوح آبیاری چای به سه هزار هکتار در قالب یک برنامه پنج ساله

– افزایش ضریب مکانیزاسیون در باغات چای

را از برنامه‌های این سازمان ذکر کرد.
در این همایش همچنین سخنرانان علمی‌اهمیت چای و سلامتی، ارزش تولید، اقتصاد و بازرگانی این محصول و نقش گیاه چای در سلامت جامعه را تشریح کردند.
در این گردهمایی از برترین‌های حوزه پژوهش، فناوری و انتقال یافته‌های پژوهشکده شامل پژوهشگر برتر، مدیر پژوهشی برتر ، رئیسان برتر ایستگاه‌های تحقیقاتی تابعه و کارشناسان برتر پژوهشی تجلیل بعمل آمد.
شهرستان لاهیجان در ۴۰ کیلومتری شرق مرکز استان گیلان واقع است.

منبع: ایرنا

کد خبر : 10221 تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۱۰/۰۱ - ۱۰:۱۴

بیشتر بخوانید

نظر شما