بهزاد سازنده
بهزاد سازنده در یادداشتی برای نوش آنلاین مطرح کرد

هشدار درباره اجرا نیاندیشیده طرح تحول چای در کشور/ خاطرات تلخ فعالان صنعت چای از طرح‌های بدون پشتوانه کارشناسی

یک فعال قدیمی صنعت چای کشور می گوید که طرح تحول صنعت چای باید پیش از ارائه در اختیار صاحب نظران و فعالان صنعت چای قرار گیرد تا نقاط ضعف و قوت آن روشن شود.

کد خبر : 26004 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۷/۲۸ - ۱۰:۴۲

به گزارش  خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین مصطفی سالاری استاندار گیلان به تازگی از ارائه طرح تحول صنعت چای به دولت در ۵ فصل خبر داده است. طرحی که تا پیش از این هیچ نام و نشان یا خبری از آن در رسانه ها منتشر نشده بود و اعلام ناگهانی آن برخی فعالان صنعت چای را کمی شوکه کرده است. در عین حال نام این طرح هم کمی شائبه برانگیز است زیرا به گفته دو مسئول فعلی و پیشین سازمان چای کشور در دولت آقای روخانی صنعت چای متحول شده است و ارائه دوباره طرحی به نام تحول صنعت چای در کشور کمی عجیب به نطر می‎رسد.

بهزاد سازنده از فعالان قدیمی صنعت چای کشور است که نسبت به جزییات این طرح هیچ اطلاعی ندارد. وی در یادداشتی که در اختیار پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین قرار داده نوشته است:

استاندار گیلان به تهیه طرح تحول در صنعت چای گیلان در ۵ فصل اشاره کرده و خاطرنشان کرده است که این طرح آماده ارسال به دولت است که ان‌شاالله با حمایت دولت به انجام می‌رسد.  ای کاش این طرح قبل از ارائه به دولت در رسانه‌ها منتشر می شد تا فعالان و صاحب نظران صنعت چای ازمحتویات آن مطلع می‌شدند و نقاط ضعف وقوت آن را بررسی می کردند.

بر پایه سابقه تلخی که ازطرح‌های گذشته دراذهان کشاورزان وصنعتگران چای به جامانده است، طرح هایی که بدون پشتوانه کارشناسی در صنعت چای سبب کاهش تولید۷۰ هزارتنی چای داخلی به ۲۵ هزارتن شده است. اگر در طرح پیشنهادی آزمون وخطاهای گذشته مدنظرقرار نگیرد می‌تواند به فاجعه بزرگی دراستان گیلان تبدیل شود.

این طرح در حالی ارائه شده که مصرف کننده چای ایرانی با این نوشیدنی سالم آشتی کرده و استفاده به چای داخلی رو آورده است و کشاورز و کارخانه دار پس از دو دهه شرایط سخت ودشوار توانسته اند ۴۰درصدتولیدداخلی رابه دست مصرف کننده برسانند و در عین حال با اندک درآمد بخور و نمیر درحفظ باقی مانده زمین‌های چایکاری دست و پا بزنند.

جناب سالاری فراموش نکنند که صاحبان صنایع فرآوری چای باهمه بی مهری های حاکم برصنعت چای توانسته اند۴۴درصد بهابرگ سبزخریداری ازکشاورزان رابه دولت پرداخت کنند بنابراین هرگونه تصمیم غیرکارشناسی دراین حوزه به مثابه حرکت برلبه شمشیراست. ازجناب دکترسالاری استاندار استان گیلان تقاضا می‌شود در تصمیم گیری دراین حوزه بادقت نظربیشترعمل کرده چراکه مافیای واردات چای خارجی تحمل این اندک حضورچای داخلی دربازار را ندارد  و نکندکه فاجعه سال ۸۳ تکرارشود.

نظر شما