درج عبارت «تازه» در فراورده غذایی مشروط شد

درج عبارت «تازه» در فراورده غذایی مشروط شد

معاون اداره کل نظارت بر فراورده‌های غذایی سازمان غذا و دارو گفت: نوشتن عبارت «تازه» در فراورده غذایی مشروط است و هیچ تولیدکننده‌ای حق ندارد خارج از ضوابط عنوان یا مطلبی را به مفهوم فراورده‌اش اضافه کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین، معاون اداره کل نظارت بر فراورده‌های غذایی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه عبارت «تازه» و به تعبیری feresh از جمله اظهارات توصیفی رایج برحسب مواد غذایی به حساب می‌آید که به توصیف حالت یا فرآوری انجام شده روی مواد غذایی دلالت دارد، اظهار داشت: نوشتن این عبارت روی مواد غذایی صرفا زمانی امکانپذیر است که روی آن محصول فرآیند حرارتی، انجماد یا هر شکلی از نگهداری ماده غذایی انجام نشده باشد.

سمیره صباح با تاکید بر اینکه برای «بیان طعم فرآورده» و «نام تجاری فرآورده» نمی‌تواند از واژه تازه استفاده کرد، گفت: مواد غذایی تازه بسته‌بندی شده و افزودن واکس و پوشش‌ها با درجه غذایی براساس ضوابط و معیارهای موجود موارد استفاده از این عبارت هستند. علاوه بر آن به کارگیری محلول شست‌وشوی کلر ملایم با اسید ملایم در حین تولید و پرتودهی ماده غذایی خام، حداکثر KGI مواردی هستند که روی برچسب مواد غذایی‌شان می‌توان از عبارت «تازه» استفاده کرد.

او افزود: استاندارد ملی ایران به شماره ۶۶۲۹ که به موضوع ویژگی و آزمون‌های پنیر تازه می‌پردازند پنیر تازه پاستوریزه را از این قاعده مستثنی کرده است. صباح در پایان خاطر نشان کرد: هیچ تولیدکننده‌ای حق ندارد خارج از ضوابط عنوان یا مطلبی را به مفهوم فراورده‌اش اضافه کند.

منبع: ایفدانا

کد خبر : 5101 تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۰۵/۱۵ - ۱۵:۰۳

بیشتر بخوانید

نظر شما