مطالبات چایکاران
مدیر اجرایی سندیکای کارخانه‌های چای شمال کشور:

مشکلات تولیدکنندگان چای به مجلس کشیده شد/ رسوب ۳ هزار تن چای خشک سال ۹۵ در انبارها

مدیر اجرایی سندیکای کارخانه‌های چای شمال کشور از درخواست این سندیکا از مجلس برای کاهش قدرالسهم کارخانه‌ها خبر داد و گفت: میزان مطالبات چایکاران به ۱۵۵ میلیارد تومان رسیده که از این میزان تنها ۸۳ میلیارد تومان آن پرداخت شده و مابقی همچنان باقی مانده است.

محمدصادق حسنی مدیر اجرایی سندیکای کارخانه‌های چای شمال کشور با بیان اینکه پرداخت‌ها به کندی انجام می‌شود، گفت: هرچند سازمان چای تمام تلاش خود را برای پرداخت مطالبات انجام می‌دهد، اما به‌دلیل کمبود اعتبارات این پرداخت‌ها با تأخیر و به کندی انجام می‌شود. ضمن اینکه رکود بازار همراه با کندی پرداخت‌ها، کارخانه‌های چای را در شرایط بد اقتصادی قرار داده است.

رونق بازار چای در بهار موقتی است

او با تأیید اینکه بازار چای هر ساله در بهار رونق خوبی دارد این وضعیت در بازار چای را موقتی و گذرا عنوان کرد و ادامه داد: با افزایش آگاهی مردم نسبت به کیفیت و سلامت چای کشور شاهد افزایش مصرف آن در فصل بهار هستیم، اما این وضعیت در سال جاری به‌دلیل گرمای زودرس و همزمانی بهار با ماه رمضان دوره کوتاهی داشت و چایکاران و کارخانه‌های چای را مانند سال‌های گذشته منتفع نکرد.

بیش از سه‌هزار تن چای خشک سال ۹۵ در انبار‌ها مانده است

مدیر اجرایی سندیکای کارخانه‌های چای شمال کشور با اشاره به رسوب بیش از سه‌هزار تن چای خشک سال ۹۵ در انبار‌ها، تأکید کرد: پر بودن انبار‌ها همراه با رکود حاکم بر بازار و همچنین کندی پرداخت‌ها باعث شده افراد سودجو به‌دنبال خرید چای زیر قیمت مصوب باشند و برخی کارخانه‌ها نیز به‌دلیل مشکلات مالی تن به فروش محصول خود با قیمت بسیار نازل دهند.

مکاتبه سندیکای چای شمال با نمایندگان مجلس برای کاهش قدرالسهم کارخانه‌های چای

حسنی از راهکارهای برون‌رفت صنایع چای از مشکلات فعلی را کاهش قدرالسهم این کارخانه‌ها و اجرای قانون خرید تضمینی چای توسط سازمان چای کشور دانست و اضافه کرد: سندیکای کارخانه‌های چای شمالی طی مکاتباتی که با نمایندگان مجلس داشته است از آنان تقاضا کرده که علاوه بر کاهش قدرالسهم کارخانه‌های چای، پیگیری اجرای قانون خرید تضمینی باشند.

وی در پایان یادآور شد: در صورتی که فکری برای چای رسوب کرده از سال ۹۵ در انبار‌ها و بهبود شرایط اقتصادی کارخانه‌های چای نشود تعداد زیادی از آن‌ها از چرخه تولید خارج می‌شوند و این اتفاق در ‌‌نهایت به زیان تولید کشور خواهد بود.

منبع: ایانا

کد خبر : 4726 تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۰۵/۰۱ - ۱۱:۲۴

بیشتر بخوانید

نظر شما