محمدولی روزبهان رییس سازمان چای کشور
رییس سازمان چای کشور:

۷۴ میلیارد بدهی چایکاران باقی مانده است/ ۶۰۰ میلیون دلار، مصرف سالانه چای

رییس سازمان چای کشور با بیان اینکه ۸۱ میلیارد تومان به چایکاران پرداخت شده است، گفت: ۷۴ میلیارد دیگر از بدهی چایکاران باقی مانده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین، محمد ولی روزبهان رییس سازمان چای کشور با اشاره به پایان چین دوم چای و خرید برگ سبز از چای‌کاران اظهار کرد: چین دوم چای مرحله اول آن تمام شده و تا به امروز ۷۸ هزار تن برگ سبز چای خریداری کرده ایم که مجموع چین اول تاکنون را شامل می‌شود.

۷۴ میلیارد دیگر بدهی چایکاران باقی مانده است

او ادامه داد: ارزش ریالی این میزان چای ۱۵۵ میلیارد تومان است که ۵۲ درصد آن درجه یک بوده و ما تا به امروز موفق شدیم بالغ بر ۸۱ میلیارد تومان به چایکاران پرداخت کنیم و ۷۴ میلیارد دیگر درحال پرداخت است و به تدریج به حساب چای‌کاران واریز خواهد شد.

رییس سازمان چای افزود: در سال گذشته در همین تاریخ ۲۷ میلیارد تومان پرداخت داشتیم که در سال جاری سه برابر سال گذشته پرداخت داشته‌ایم. البته امروز هم بخشی از این مطالبات را پرداخت خواهیم کرد که هنوز مبلغ آن مشخص نیست.

کاهش ۲ درصد محصول به خاطر شرایط جوی بود

روزبهان در رابطه با کیفیت چای امساله خاطر نشان کرد: کیفیت چای در سال جاری بسیار خوب بود و استقبال بالایی از چای تولیدی داشتیم. امسال حدود ۲ درصد کاهش محصول داشتیم که به خاطر شرایط جوی است. سال گذشته شرایط جوی بسیار ویژه‌ای داشتیم و میزان بارندگی در ۵۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است. با وجود اینکه در سال جاری در مقایسه با سال گذشته کاهش نزولات جوی را داریم اما به جهت اقدامات به‌زراعی چای‌کاران که با تسهیلات ارائه شده از طریق دولت، سازمان جهاد کشاورزی و صنعت حمایت از چای کشور انجام شده محصول کاهش زیادی پیدا نکرده است.

افزود: از آنجایی که عمده باغ‌های چای در ارتفاعات قرار دارد و رشد چای به میزان بارندگی بستگی دارد، هرچه نزولات بیشتر باشد محصول افزایش خواهد یافت.

رییس سازمان چای کشور با اشاره به عدم ثبات در زمان تولید برگ سبز چای و احتمال ضرر و زیان به کارخانه‌ها تصریح کرد: چای به صورت مرحله‌ای برداشت می‌شود و بلافاصله پس از برداشت با خرید تضمینی توسط دولت خریداری می‌شود و به کارخانه‌ها فروخته می‌شود.

۶۰ درصد پرداخت به چایکاران توسط دولت و ۴۰ درصد توسط کارخانه‌ها انجام می‌شود

روزبهان متذکر شد: میزان پرداختی به کشاورزان ۶۰ درصد توسط دولت و ۴۰ درصد توسط کارخانه‌ها انجام می‌شود. در زمان برداشت چای در اردیبهشت ما ۴۰ درصد از برداشت چای یک سال کشور را در یک ماه داریم که قاعدتا امکان فروش برای کل ۴۰ درصد وجود ندارد. اگر فشار غیر متعارف به کارخانجات داشته باشیم افت قیمت تولید خواهیم داشت و حاشیه سود کارخانجات کم خواهد شد.

او افزود: دولت ۶۰ درصد خرید خود از چایکاران را از طریق خرید تضمینی خریداری می‌کند. در اصل دولت چای را با خرید تضمینی از کشاورزان می‌خرد و با قیمت ۴۰ درصد به کارخانه‌ها می‌فروشد. به عنوان مثال اگر قیمت محصولی ۲۰۰۰ تومان باشد ۱۲۰۰تومان را دولت پرداخت می‌کند و ۸۰۰ تومان را کارخانجات پرداخت می‌کنند. البته قیمت چای ۲۶۲۴ تومان درجه یک است و ۱۴۶۹ تومان درجه ۲ است.

چای قابلیت نگهداری در سیلو ندارد

روزبهان در رابطه با ضرر و زیان فروش برگ سبز چای به دلالان تشریح کرد: فروش به دلالان، قیمت را به شدت پایین می‌آورد و باعث ضرر به کشاورزان می‌شود. چای یک محصول فساد پذیر است به شدت به زمان وابسته است. کشاورزان برگ سبز را پس از چینش باید سریع به کارخانه برسانند تا ترش نشود. این محصول مانند سبزی است و از بین می‌رود. برخلاف میوه‌ها و اقلامی‌مانند گندم که در سیلو نگهداری می‌شوند، چای قابلیت نگهداری ندارد و باید پیش از پایان ۱۲ ساعت به کارخانه برسد تا در کارخانه خشک و فرآوری شود.

قیمت چای ۵ ساعت پس از برداشت، نصف می‌شود

او افزود: اگر برگ سبز چای درجه یک در زمان‌های اولیه برداشت قیمت آن ۲۶۰۰ تومان پس از ۵ ساعت قیمت آن نصف می‌شود. برگ سبز پس از گذشت ۱۲ ساعت اصطلاحا داغ می‌زند و می‌سوزد و پس از آن ترش می‌شود، در نتیجه با خرید دولت تضمینی برای کشاورز وجود دارد که برخی سودجویان از این اضطرار کشاورز که باید سریع برگ سبز را به کارخانه بفروشد استفاده می‌کنند. برگ سبز مانند قالب یخ در زیر نور آفتاب تابستان است که از بین خواهد رفت، به همین جهت دولت بحث خرید تضمینی چای را مطرح کرده که هم تضمینی برای تولید این محصول است و هم تضمینی برای درآمد چای‌کار است که دست سودجویان را کوتاه کرده تا ضربه به تولید و کشاورز وارد نشود.

سالانه ۶۰۰ میلیون دلار چای مصرف می‌شود

سازمان چای کشور تاکید کرد: چای به نظر کم اهمیت می‌آید اما این محصول معادل ۶۰۰ میلیون دلار در کشور مصرف می‌شود و حدود ۱۰۰ هزار خانوار مستقیم و غیر مستقیم با این صنعت درگیر هستند که یا تولیدکننده برگ سبز و چای خشک یا کارگر سر مزارع چای و کارخانه‌ها هستند. دولت چندین سال است که خرید تضمینی انجام می‌دهد که با این اقدامات شاهد افزایش تولید بوده‌ایم که از ۹۲ تا کنون حدود ۷۳ درصد افزایش تولید داشتیم.

روزبهان در پایان خاطر نشان کرد: تمام محصولاتی که وابستگی به باران دارند و دیم کاشته می‌شوند نوسان تولید دارند و در سالهایی که بارندگی بالا باشد رشد خواهد داشت و برعکس هم کم خواهد شد. مهم این است که روند ما رو به صعود است و رشد داشته‌ایم.

منبع: ایلنا

کد خبر : 4526 تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۰۴/۲۵ - ۱۷:۱۱

بیشتر بخوانید

نظر شما