دمنوش لاغری

انتقاد فرصت امروز از تبلیغات دمنوش سحر

تب استفاده از دمنوش‌های لاغری برای کاهش وزن موضوعی است که در مورد آن حرف و حدیث‌های بسیاری وجود دارد. جدا از موثر یا غیرموثر بودن این نوع نوشیدنی‌ها، این موضوع فضای تبلیغات را نیز به خود مشغول کرده است تا جایی که چندین برند برای تصاحب بازار به معرفی محصولات خود در این زمینه روی آورده‌اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین روزنامه فرصت امروز نوشت: جدا از موثر یا غیرموثر بودن دمنوش‌ها، این موضوع فضای تبلیغات را نیز به خود مشغول کرده است تا جایی که چندین برند برای تصاحب بازار به معرفی محصولات خود در این زمینه روی آورده‌اند. برای بررسی این نوع تبلیغات گفت و گویی را با یاسمن کریم‌پور، تحلیلگر بازاریابی و تبلیغات داشته ایم که در ادامه می‌خوانید.

فضایی بیش از حد رنگی و فانتزی

یاسمن کریم پور، تحلیلگر بازاریابی و تبلیغات در رابطه با نحوه اجرا و ساخت این آگهی می‌گوید: آگهی دمنوش لاغری سحر آگهی پیچیده ای نیست و در آن با یک مسئله روتین یعنی اضافه وزن مواجه هستیم. مردی در خانه خود سخت در تلاش برای آزمایش روش‌های متنوع لاغری مانند ورزش، استفاده از مواد غذایی کم کاری و در نهایت مصرف دمنوش‌های تناسب اندام است و خانواده اش هم در رسیدن به این هدف به او کمک می‌کنند.

تا اینجای کار فضا رئال است و به لحاظ سناریو هم مشکل خاصی ندارد. با این حال نگاهی به فضایی که تبلیغ در آن ساخته شده، داستان را کمی‌متفاوت و درگیر تعارضی آشکار در ذات خود می‌سازد. فضای بیش از حد رنگی، فانتزی و غرق در تکنیک‌های سه‌بعدی است که ماهیت جایی مانند خانه را که خود دارای حقیقی‌ترین شاخصه‌ها در ذهن ماست، غیرواقعی جلوه می‌دهد.

 البته می‌توان هدف از این طراحی را شاد و صمیمی‌نشان دادن فضای تبلیغ تفسیر کرد، ولی به لحاظ ساخت باید توجه داشت که این ضعف در طراحی کمی‌از واقعی جلوه دادن موضوع آگهی می‌کاهد و حتی می‌تواند در بیان ادعای محصول تاحدی اغراق‌آمیز عمل کند.

رقیبان قدرتمندی وجود دارند

او در ادامه می‌افزاید: صرف نظر از انتخاب نابازیگرها که در این تحلیل دغدغه من نیست، باید به این موضوع اشاره کنم که وضعیت بازیگر مرد از ابتدا تا پایان با وجود استفاده از دمنوش‌های لاغری سحر یکسان است! ما متوجه تغییری در ظاهر این فرد نمی‌شویم، هر چند خود او از نتیجه کار راضی به نظر می‌رسد.

ریتم آگهی اندکی تند است و موقعیت‌های دوربین و چیدمان متریال‌ها می‌توانست بسیار بهتر از آب در بیاید. حرکتی که در ثانیه ۲۴ تا ۲۵ در لیوان‌های دمنوش مشاهده می‌شود از جمله مواردی است که نیاز به اصلاح دارد.

نکته جالب این آگهی صداقت آن در مطرح نکردن محصول به عنوان تنها راه‌حل چاقی و اضافه وزن است. به نظر من این نکته مثبتی است که دمنوش سحر مخاطبش را در این آگهی یک سره به بازی نمی‌گیرد و از تاثیرات شگفت‌انگیز و یک شبه‌ای که مصرف این دمنوش‌ها می‌تواند به بار بیاورد حرف نمی‌زند. بلکه به جای آن با سادگی بر لزوم استفاده از سایر روش‌ها در پروسه کاهش وزن تاکید و مصرف دمنوش‌ها را به عنوان یک راه‌حل مکمل معرفی می‌کند.

این تحلیلگر بازاریابی و تبلیغات در رابطه با نحوه پردازش این آگهی می‌گوید: در این آگهی ما درباره دمنوش حرف می‌زنیم؛ محصولی که با توجه به شباهت بسیار آن با چای در میان مردم بسیار محبوب است.

حتی می‌توانیم بگوییم در سال‌های اخیر فرهنگ استفاده از دمنوش‌های گیاهی که خاصیت‌های دارویی فراوانی هم دارند، در میان مردم کشور ما رشد کرده و حالا دیگر می‌توان انواع متنوع دمنوش را در خانه‌ها و منوی کافی‌شاپ‌ها به عنوان یک گزینه خاص پیدا کرد.

این درست نقطه‌ای است که باید پرسید که چرا دمنوش سحر باید از چنین شیوه‌ای برای تبلیغ خود استفاده کند؟ روشی درست مشابه انواع قرص‌ها، کمربندها و شلوارک‌های جادویی لاغری که مشابه آن را در تبلیغات شبکه‌های ماهواره‌ای زیاد دیده‌ایم و احتمالا آنها را فریبنده و ادعاهای‌شان را غیرواقعی می‌دانیم. محصولی که ظرفیت‌های ذاتی و فرهنگی بسیار مناسبی برای معرفی خود به جامعه دارد به چه دلیل باید با تشویق افراد به ارسال یک عدد از طریق پیامک تلاش کند تا جای خود را در بازار باز کند؟ البته منظور من از بیان این مطلب به طور کلی زیر سوال بردن این روش تبلیغاتی نیست؛ بلکه عقیده دارم این شیوه مناسب محصول فعلی نیست و دیدگاه کوتاه‌مدت صاحبان برند و تاکید آنها بر ایجاد فروش‌های لحظه‌ای را نشان می‌دهد.

نادیده گرفتن مخاطبان هدف دیگر

کریم پور در رابطه با ارزیابی خود از این آگهی می‌گوید: خوب است نگاهی به عملکرد رقبای دمنوش سحر بیندازیم و به این نکته فکر کنیم که در شرایطی که برند رقیب یعنی نیوشا با بهره گیری گسترده از تبلیغات محیطی و تکیه بر یک سلبریتی اعتمادساز سرگرم تبلیغ و تسخیر سهم بازار است، چنین اقدامی‌از سوی دمنوش سحر چه بازتابی در جامعه هدفش دارد و جایگاه او را در ذهن مخاطب چگونه می‌سازد؟

باید توجه کنیم که چای و دمنوش در رده محصولات تندگردش با پیچیدگی خرید پایین قرار می‌گیرند. محصولاتی که بیشتر در محل فروشگاه خریداری شده و مخاطب در حین خرید یا مصرف آنها انتظار رویدادی عجیب یا رخ دادن معجزه ای در سبک زندگی اش را ندارد. بنابراین فروش از طریق پیامک برای این محصول راهکار چندان مناسبی نیست، کما اینکه شرکت به غیر از همین شماره پیامک، راه ارتباطی دیگری مانند وب سایت یا شبکه‌های اجتماعی که امروزه عنصر جداناشدنی هر برند هستند، ارائه نمی‌دهد.

وی با اشاره به مخاطبان اصلی این آگهی ادامه می‌دهد: به عقیده من دمنوش سحر با انتخاب بازیگر اصلی در این آگهی تصویر مشخصی از مخاطب خود ارائه داده است. البته در تبلیغ می‌بینیم که خانم خانه هم از این محصول استفاده می‌کند ولی تاکید عمدتا بر شخصیت مرد است.

این  آگهی در حالی به نمایش گذاشته شده است که تناسب اندام و کاهش وزن دغدغه بسیاری از افراد در جامعه است، مثلا آقایان و خانم‌های جوان، ورزشکاران، افراد حرفه ای که به ظاهرشان اهمیت می‌دهند، کارمند شرکتی که زمان زیادی برای ورزش کردن ندارد همه می‌توانند مخاطب بالفعل و در دسترس دمنوش‌های سحر باشند. این  تاکید قوی بر فردی که اضافه وزن بالایی دارد، بخش زیادی از جامعه هدف محصول را نادیده می‌انگارد و همچنین نوع نگاه برند را به مخاطبش به شیوه ای که چندان هم خوشایند نیست به تصویر می‌کشد.

ضعف در ارائه اطلاعات لازم

کریم پور در پایان در رابطه با پیشنهادات خود برای بهتر دیده شدن آگهی می‌گوید: استفاده از ویدئو همیشه در تبلیغات جذاب بوده و محصولی مانند دمنوش نیز پتانسیل  مناسبی برای دیده شدن در این قالب دارد. با توجه به اینکه این تبلیغ در تلویزیون پخش می‌شود و احتمالا هزینه بالایی هم برای آن پرداخت شده است اما باید توجه داشت نکته مهم تر، ایجاد حس اعتماد از طریق ارائه اطلاعات بیشتر به مخاطب است. در دنیایی که همه افراد پاسخ نخستین پرسش‌ها و نیازهای خود را از طریق جست وجو در اینترنت دریافت می‌کنند، نداشتن یک کانال ارتباطی مشخص با مخاطبان می‌تواند موفقیت برند را به طور جدی تحت تاثیر قرار دهد.

کد خبر : 2950 تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۰۳/۱۷ - ۱۲:۳۴

بیشتر بخوانید

نظر شما