تایید کالاهای ایرانی بر عهده سازمان استاندارد است

پیروزبخت: طرح‌های رقابت تولید داخلی با کالاهای خارجی در سازمان استاندارد تدوین می‌شود

رییس سازمان استاندارد گفت: سازمان استاندارد با هدف افزایش تولید با کیفیت داخلی و به منظور رقابت با کالاهای خارجی، برنامه هایی را تدوین و اجرایی کرده است.

به گزارش نوش آنلابن،، نیره پیروزبخت رییس سازمان ملی استاندارد ایران گفت: سازمان استاندارد علاوه بر اینکه موضوع استانداردسازی کالا‌ها را به عنوان یک اولویت قرار داده، کیفیت و کمیت کالا‌ها را نیز مد نظر قرار داده است.

با خیال راحت از کالای استاندارد استفاده کنید

او گفت: وقتی سازمان استاندارد کیفیت یک کالا را مورد تائید قرار می‌دهد، پس مردم می‌توانند با خیال راحت از آن کالا استفاده کنند از طرفی تولیدکنندگان داخلی باید استانداردهای لازم را ارتقا داده و کیفیت محصولات خود را بالا‌تر ببرند تا علاوه بر توان عرضه محصولات خود در بازار داخلی، رقبای خارجی را از دایره رقابت خارج و بازارهای جهانی را فتح کنند.

پیروزبخت افزود: با توجه به تاکید مقام معظم رهبری درباره تحقق اقتصاد مقاومتی، برنامه این سازمان پوشش استاندارد و ترویج آن در همه محصولات داخلی اعم از کالا و خدمات است.

این مقام مسئول تصریح کرد: سازمان استاندارد با هدف افزایش تولید با کیفیت داخلی و به منظور رقابت با کالاهای خارجی، برنامه‌هایی را تدوین و اجرایی کرده است و در حوزه‌های مختلف استاندارد تدوین شده که شامل استانداردهای اجباری، تشویقی و خوداظهاری در واحدهای تولیدی است که این موضوع باعث بالابردن کیفیت کالا‌ها می‌شود.

توضیح درباره پویش «کالای استاندارد ایرانی می‌خرم»

او درباره پویش «کالای استاندارد ایرانی می‌خرم» و همکاری بخش‌های مختلف سیاسی، هنری، ورزشی هم اظهار داشت: معمولا تحقق اهداف بلند و متعالی اقتصادی و اجتماعی و حتی سیاسی بدون حضور و حمایت همه‌جانبه مردم بعید به نظر می‌رسد.

رییس سازمان استاندارد افزود: برداشتن گام‌های بزرگ در عرصه‌های اقتصادی و اجتماعی مستلزم فرهنگ سازی و تدوین پیوست‌های فرهنگی است. پویش‌های تبلیغی یکی از شیوه‌های موثر در آگاه‌سازی، فرهنگ‌سازی و تهییح عمومی‌برای انجام اهداف ملی است که موجب تسریع و تسهیل دستیابی به اهداف بزرگ می‌شود.

پیروزبخت تصریح کرد: پویش «کالای استاندارد ایرانی می‌خرم» یک کمپین علمی‌در حوزه تبلیغات فرهنگ عمومی‌(public service advertising) است که از ابتدای تیرماه به ابتکار و اهتمام دفتر روابط عمومی‌و ارتباطات بین‌الملل سازمان ملی استاندارد به عنوان یک سیاست برای تحقق اهداف نظام و شعار اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال، ترغیب و تشویق اقشار مختلف جامعه برای استفاده از کالای ایرانی راه اندازی شده و با استقبال گستره طیف‌های مختلف مواجه شده است.

رییس سازمان ملی استاندارد گفت: بسیاری از کالا‌ها و خدمات ایرانی کیفیتی هم‌تراز و در برخی موارد فرا‌تر از نمونه خارجی دارند که باید بیشتر درباره آن گفت‌و‌گو و اطلاع‌رسانی کنیم.

او درباره پیامدهای بی‌توجهی به خرید کالای ایرانی گفت: قاچاق کالاهای بی‌کیفیت، دلالی و واسطه‌گری از آفات تولید هستند که تاکنون ضربه‌های جبران ناپذیری به اقتصاد وارد کرده‌اند، در شرایط کنونی قاچاق، دلالی و واسطه‌گری به شغل تبدیل شده است. این در حالی است که مردم در گذشته به کسی که نقش واسطه و دلال داشت با اکراه نگاه می‌کردند و می‌گفتند فلانی دلال است؛ می‌توان گفت خرید کالای ایرانی و ایجاد شغل، گرایش به دلالی را کاهش می‌دهد.

توصیه به تولیدکنندگان

پیروزبخت توصیه کرد: تولیدکنندگان هم دو موضوع را باید مورد توجه قرار دهند؛ یکی بحث کیفیت و دیگری بحث رقابت سالم و ورود به بازار رقابتی داخلی و خارجی است. تولیدکنندگان باید خودشان را همیشه در این حالت ببینند که اگر من کیفیت را رعایت نکنم رقیب من در بازار داخلی و خارجی، بازار را از دست من می‌گیرد.

رییس سازمان استاندارد افزود: مردم باید از سلامت و کیفیت کالاهایی که دارای مهر استاندارد است، خاطر جمع باشند چرا که در کشور ما تولید بسیاری از محصولات نظیر کفش، پوشاک، مواد غذایی و حتی لوازم خانگی و صنعتی با کیفیت بالایی صورت می‌گیرد و قابل رقابت با محصولات خارجی است. ضمن تقدیر از حمایت بخش‌های مختلف اقتصادی، فرهنگی، ورزشی از پویش «کالای استاندارد ایرانی می‌خرم» از تمامی‌آحاد جامعه دعوت می‌کنم با پیوستن به این پویش از کالای ایرانی حمایت کنند.

منبع: صدا و سیما

کد خبر : 4923 تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۰۵/۰۵ - ۱۲:۳۷

بیشتر بخوانید

نظر شما