منصور اعظم نیک نظر

توصیه‌های یک کارشناس مدیریت استراتژیک به شرکت‌های فعال در صنعت چای و دمنوش‌ها

منصور اعظم نیک نظر نوشت: خود ارزیابی، حسابی است که به خودمان پس می‌دهیم. پس باید و باید بر مبنای اطلاعات واقعی باشد. این ارزیابی را از گواهینامه‌های ایزو که بر دیوار نصب کرده ایم جداکنیم، با حودمان رو راست باشیم.

کد خبر : 25435 تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۷/۱۶ - ۲۰:۲۰

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین منصور اعظم نیک نظر  تحلیل گر فرآیندهای کسب و کار در صنایع FMCG به ویژه حوزه‌های چای دمنوش در یادداشتی با موضوع  ضرورت انطباق شرکت‌های فعال در صنعت نوشیدنی گرم با تغییرات محیط نوشت:

کسب و کارمان در هر ابعادی که باشد نباید به شرایط جاری آن عادت کنیم، تاتحمل تغییر بر اساس ،تغییرات محیطی اثر گذار، را داشته باشیم.چه کنیم که به اسارت عادت نیفتیم؟ همیشه بدنبال یافتن پاسخ چرایی و چگونگی اجرای فرآیند هایمان باشیم. خود ارزیابی داخلی شرکت‌ها و سازمان‌ها برای درک درستی روند اجرا در مسیر درست و زمان درست و ارزیابی نتایج بدست آمده و هزینه پرداخت شده می‌تواند گامی به سمت بهینه شدن عملکرد باشد. این خود ارزیابی، حسابی است که به خودمان پس می‌دهیم. پس باید و باید بر مبنای اطلاعات واقعی باشد. این ارزیابی را از گواهینامه های ایزو که بر دیوار نصب کرده ایم جداکنیم، با حودمان رو راست باشیم تا بموقع بتوانیم اصلاحات لازم را انجام دهیم. یادمان باشد هر گونه دستکاری در صورت مسئله پاسخ را تغییر خواهد داد پس اول درک درستی از طرح سوال هایمان باید داشته باشیم.

 رویارویی با مسائل پیچیده در کسب و کار

تحلیل مسایل پيچيده را مي‌توان با خارج سازی از ذهن و تجزیه آن به مسائل یا اجزاء کوچکتر ، بهتر و درست تر انجام داد. اگر مساله را از ذهن خود روی کاغذ بیاوریم به صورت نوشته یا به صورت تصویر، جدول، درخت های شاخه ای و یا هر روش دیگری درک درست تری از مسئله و ابعاد آن خواهیم داشت.
وقتی مساله را روی کاغذ می آوریم، مساله خود به خود تجزیه می‌شود. تجزيه به معناي شكستن يك مسأله به اجزاء متشكله آن است. هنر تحليل مسایل پیچیده، تقسیم كردن و به هم پيوند دادن است. يك مسأله پيچيده را به مسایل ساده‌تر تجزيه کرده ، مسایل ساده تر را حل/تحلیل می کنیم و سر انجام اين تحليل‌ها را با يك چسب منطقي به هم اتصال می دهیم.
شرح فوق در گام های کاربردی زیر خلاصه می‌شود :

۱- مساله یا موضوع مورد تحلیل را تعیین کنید.
۲- کمی در مورد مساله فکر کنید تا حدود و ابعاد آن در ذهن شما شکل بگیرد و پارامترها را شناسایی کنید.
۳- آن ها را از ذهن خود خارج کنید و روی کاغذ بیاورید یا از نرم افزارهای کامپیوتری یا موبایلی مانند مایندمپ استفاده کنید. (تنبلی نکنید و به خاطر بیاورید که ما در هر لحظه فقط می توانیم به هفت پارامتر فکر کنیم و نه ده ها پارامتر و از آن مهم تر روابط بین پارامترها)
۴- سعی کنید مساله را به چند بخش (زیرمساله) تقسیم کنید.
۵- پارامترهای جدید را اضافه کنید.
۶- در مورد زیرمساله ها فکر و تحلیل و تصمیم گیری کنید.
۷- با توجه به ارتباط زیرمساله ها، در مورد مساله اصلی، تحلیل و تصمیم گیری کنید.

______________________________________________________________________________________________________________________________

* منصوراعظم نیک نظر  تحلیل گر فرآیندهای کسب و کار با ۲۰ سال تجربه در صنایع مختلف در اجرای پروژه های متعدد و گسترده ای سهیم بودهاست. وی با مدرک فوق لیسانس MBA چهار سال اخیر را در صنایع fmcg بخصوص صنایع غذایی مانند چای دمنوش و ماکارونی و تولید فروکتوز از ذرت و … بعنوان یک برنامه ریز راهبردی و ارزیاب ریسک های سازمانی و ارائه راهکار های عملیاتی مشغول به فعالیت بوده است.

نظر شما